Özellikle kadınların en büyük sorunlarından biri yıpranmış saçlar. Saçlar; güneş, deniz, kirli hava, kireçli sular vb. pek çok etmen nedeniyle yıpranabiliyor. Saç dökülmesinden, saç kırıklarını gidermesine kadar birçok sorunun çözümü ise saç uzmanları tarafından da önerilen bitkisel yağlar oluyor. Bu yazımızda yıpranmış saçlara iyi gelen yağlar hangileri sorusunu yanıtladık. İlk buluşmanda bakımsız saçlarınla onu kendinden uzaklaştırmamak için yazımızın devamını okumalısın. İşte, kuru ve yıpranmış saçların çözümü olan doğal bitkisel yağlar.

Argan yağı

Argan yağı; B Vitamini, Ev Vitamini ve besleyici yağ içeriğiyle yıpranmış saçlara iyi gelen yağlar arasında bulunuyor. Güzellik sektöründe çok sık kullanılan bu yağı banyoya girmeden hemen önce veya duştan sonra uygulamak gerekiyor. Yağı biraz ısıtıp ılık hale getirince uygulamak yağın etkisini arttırıyor.

Avakado Yağı

Mutfakta ve kozmetik sektöründe sıkça kullanılan avokado yağı; doymamış tekli yağlar açısından ve E vitamini açısından zengin. Avakodo yağını zeytinyağı badem yağı ile birlikte ılık bir şekilde saçlarına ve baş derine uygulayabilirsin. 20 dakika beklettikten sonra saçlarını ılık su ile durulamalısın. Bu yağı makyaj temizleyici olarak da kullanabilirsin.

Kenevir Yağı

Cilt kanseri tedavisinde umut vermesiyle gündeme gelen kenevir yağını, kuru saçlarının nemlenmesi ve parlaklık kazanması için uygulayabilirsin. Bol miktarda E vitaminine sahip olan, omega-6 yağ asidi olan gama linoleik asit içeriğiyle egzamalı cilde iyi gelen kenevir yağı, kalsiyum emilimi için gerekli D vitaminini içeren tek yağdır.

Keten Yağı

Saç bakım maskesi, yüz temizleyici, kırışıklık önleyici olarak keten yağını kullanabilirsin. Keten yağı, omega 3 yağ asitleri sayesinde saçlarının hacmini artırır ve kökten uca besler. Haftada 2-3 kez saçlarına uygulayıp yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsin.

Aspir Yağı

Kuru, çatallanmış, boya, permal gibi ağır işlem görmüş saçlarının sağlıklı ve parlak görünmesi için Omega 3 ve 6 yağları, kalsiyum, fosfor, demir, B1, B2, B3 ve E vitaminleri, antioksidanlar, antiseptikler içeren aspir yağını kullanabilirsin. Yağı uygulayıp 15-20 dakika sonra şampuanlayıp durulamalısın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, saçlarını onarmakla kalmayıp kepeklerinin de azalmasını sağlar. Kafa derisinde biriken kimyasallardan kurtulmanı sağlayacak bu yağı nemli saçlarına uygulayıp streç filmle sardıktan sonra 1 saat beklemelisin. Ardından saçınızı şampuanlayıp ılık suyla durulayabilirsin.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, saçlar için gereken doymamış yağlar ve e vitamini açısından zengin bir yağ. Zeytinyağını ısıtıp ılık hale getirdikten sonra saçına uygulayıp streç filmle başını sarmalısın. Yarım saat sonra şampuan ve ılık suyla durulayabilirsin.

Kadınların Hoşlandığı Erkek Saç Modelleri

No Comments Yet

Comments are closed