Günümüzde sosyal medya kullanma alışkanlığı giderek artıyor. Bu durum aşk jargonunu da etkiledi. İlişkiler görücü usulünü aşıp evrileli çok oldu; fakat yazımızda bahsettiğimiz sözler hayatımıza yeni girdi. İşte, yeni nesil aşk sözleri.

Yeni nesil aşk sözleri arasında en popüler: Match

Match, kelimesi Türkçede eşleşme anlamına geliyor. Modern zamanda yaygınlaşan online dating uygulamalarında tanışılan insanlardan bahsedilirken ‘match’im ifadesi kullanılıyor.

Flört alemi: Date

Date kelimesi Türkçede tarih olarak karşılık buluyor. Randevu ya da buluşma sözcüklerinin yerini alan date yalnızca ilk buluşma için de kullanılmıyor. Online dating uygulamalarından tanışan insanlar içinher buluşmanız bir date.

Sebepsiz kayboluş: Ghosting

Bazen ilişkilerde bir taraf sebep göstermeden birden ortadan kaybolarak ilişkiyi bitirebiliyor. Eğer sevgilin iletişimi tamamen koparıp ne aramalarına ne mesajlarına cevap vermiyorsa ghosting’e maruz kalmışsın demektir. “Görmezden gelme” olarak tanımlayabileceğimiz ghosting, özellikle 18-29 yaş arasındaki kişilerin ilişkisinde görülüyor. Ghosting’in korku, olumsuz tepkiyle karşılaşmak istememe, ilişkinin getirdiği sorumluluktan kaçınma gibi sebeplerden kaynaklanıyor.

Gerçeğin dışında: Kitefishing

Yeni nesil aşk sözleri arasında bulunan kitefishing, aslında bir balıkçılık tekniği. İlişkilerde kullanılma sebebi ise bir tür avlamayı ifade etmesi. Daha genç ya da zayıf göründüğü post’lar girmek ve fotoğraflarına filtre uygulamak kittenfishing’i tanımlıyor.

Ölü ilişkiyi tekrar diriltmek: Zombieing

Yeni ilişki trendleri arasında bulunan zombieing, değer verdiğin bir insanın bir anda hayatından çıkıp yine aniden bir mesajla ya da sosyal medyada iletişimle hayatına geri dönmesi ve bunun bir ilişkiye dönüşmesini ifade ediyor.

Gideri var: Benching

Sporcular ya da yarışmacıların kendisine sıra gelene kadar beklediği yer olarak tanımlanan benching, ilişkide de kullanılıyor. Yeni nesil aşk sözleri arasında bulunan benching, aslında ciddi bir ilişki yaşamak istemediği halde bağları da koparmamak için çabalamayı ifade ediyor.

Aza azar: Breadcrumbing

Kelime Türkçede ekmek kırıntısı anlamına geliyor. Bu kelime ilişkilerde küçük güzel sözler, küçük jestler ile kendine bağlayan kişinin bu tür şeyleri az yapması ve karşındakinin peşinden gitmesini sağlaması söz konusu olduğunda kullanılıyor.

Yeni ilişki trendi: Stashing

İlişkiye başlayalı aylar olsa da sosyal medyada birlikte tek bir kareniz yoksa veya hiçbir arkadaşıyla tanışmadıysan “stashing” usulü kullanıldığını anlayabilirsin.

Günümüz kadın erkek ilişkileri hakkında 6 gerçek

No Comments Yet

Comments are closed