Her insan mutlu, sağlıklı ve uzun ömürlü bir birlikteliğe sahip olmak ister; fakat uzun ilişkiden sıkılmamak çoğu ilişki için zordur. Uzun ilişkide sıkılmak heyecanı başkasında aramak anlamına gelir ki bu durumun sonuçları iki taraf için de hoş olmaz. Peki, ilişkinden sıkılmamak için ne yapmalı?

Zaman ayırmak

İlişkiyi uzun kılmak ve canlı tutmak için birlikte olabildiğince çok zaman geçirmek, daha çok şey paylaşmak gerekir. Sevgilinle birbirinize çok fazla vakit ayırmıyorsanız yeni bir etkinlik organize etmenin zamanı gelmiştir. Daha önce yapmadığınız ikinizi de heyecanlandırabilecek farklı bir etkinle ilişkinizi canlandırabilirsiniz.

Sorunlardan kaçmamak

İnsanların çoğu sevgilisini veya eşini incitme korkusuyla ve duyguların değişmesi tedirginliğiyle sıkıntıya yol açan sorunları konuşmaktan kaçınır. Oysa uzun ilişkiden sıkılmamak için sorunları saldırgan olmadan dürüst şekilde konuşabilmek gerekir.

Düşüncelerine sadık kalmak

Çoğu insan mutlu çiftlerin aynı düşüncelere sahip olduğunu düşünür. Oysa saygıyı koruyabildikten sonra farklı düşünceleri savunmanın ilişkiye olumsuz etkisi olmayacaktır. Ebette fikirlerini onu aptal yerine koymadan savunmalı ve sözlerini özenle seçmelisin. Böylece aranızdaki bağ güçlenecek uzun ilişkiden sıkılmak sizin için geçerli olmayacaktır.

Sürekli aramamak

Kadınların çoğu sevgilisiyle telefonda günün tüm ayrıntısını konuşmak ister. Oysa erkekler ayrıntıları “gereksiz” ve “sıkıcı” bulur. Üstelik sürekli konuşmak karşı tarafa muhtaç olunduğu hissiyatını yaratr.

Kötü alışkanlıklardan birlikte kurtulmak

Birbirini gerçekten seven insanlar sevdiklerinin hiçbir şekilde zarar görmesini istemez. O bir sigara yaktığında “ben de seninle içeyim” demek veya kül tabağını uzatmak yerine onu sigaraya bırakmaya teşvik edebilirsin. Değişimi birlikte yaşamak uzun ve mutlu ilişkilerin sırlarından biridir.

Affetmeyi bilmek

Çiftlerin yaptığı en büyük hata, affettiğini söylese de veya tartışılan konu kapansa da bunu tekrar gündeme getirmek oluyor. Tartışmaları kazanman gereken yarış olarak görmeyip hataları görmek için fırsat olarak değerlendirirsen uzun ilişkiden sıkılmamak mümkün olabilecektir.

Cinselliği ihmal etmemek

Cinselliği kenara atıp olmasa da olur moduna girmek ilişkide sıkılmaya neden olabilir. Cinsel uyumu sağlamak ve uzun ilişkiyi canlı tutmak için açık ve net olarak konuşmalısınız.

Mutlu İlişkilerin Kuralı: 5S Kuralı

No Comments Yet

Comments are closed