Asyalı kadınlar 50’li yaşlarında bile en az 15-20 yaş daha genç görünebiliyor. Kimsenin bilmediği güzellik sırları Asyalı kadınların güzellik ve cilt bakımı rutinlerinin parçasını oluşturuyor. 50’li yaşlarında bile en az 15-20 yaş daha genç görünebilen Asya kadınlarının pürüzsüz ciltlerine ve parlak saçlarına kavuşmak ister misin? Sıkı dur! Çoğu kimsenin bilmediği güzellik sırlarını paylaşıyoruz. İşte, Uzakdoğu güzellik sırları.

Bol su içmek

Uzakdoğu güzellik sırları arasında elbette bol su içmek de bulunuyor. Japonların her sabah aç karnına 4 su bardağı su içtikleri söyleniyor.

Deniz ürünleri tüketmek

Karadeniz halkından sıkça duyduğumuz “Denizden babam çıksa yerim” şeklindeki söz Japonlar için de geçerli. Balık, Omega 3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller içeriği sayesinde Japon kadın ve erkeklere gençlik aşılıyor. Japon kadınlarının ciltleri sağlıklı ve gergin duruyor.

Japon sabun bezi

Japon güzellik uzmanı kitabı içeriğinde de bulunan sırlardan biri de Japon sabun bezi. Japon kadınlar, işlem görmemiş saf pamuktan yapılan bu bezlerle hiç sabun kullanmadan ya da çok az sabun kullanarak cildi temizlemek mümkün oluyor.

4-2-4 tekniği ile yüz yıkama

4 2 4 japon cilt bakımı, Korelilerin cilt bakım ritüellerinde de karşımıza çıkıyor. Bu yüz yıkama tekniği şöyle: Cildine nemlendirici yağ uygula, sonrasında  2 dakika boyunca temizleme jeliyle ov ve 4 dakika boyunca suyla cildini yıka. Bu teknik  2’li temizleme olarak da biliniyor.

Kuru fırçalama tekniği

Uzakdoğu cilt bakımı yöntemleri arasında bulunan kuru fırçalama tekniği, ülkemizde çok fazla bilinmiyor. Asya’da yüzyıllardır kullanılan kuru fırçalama tekniği, kan akışını hızlandırmak, kolajen üretimini desteklemek için cildin kuru şekilde fırçalanmasına dayanıyor. Asyalıların yaşlanmamalarının nedenlerinden biri de bu yöntem.

Nemlendirici kullanma tekniği

Muhtemelen sen de herkes gibi cildine nemlendirici bakım kremi uygularken  hızlıca hareket ediyorsun. Oysa doğrusu  parmak uçlarıyla cilde vurarak uygulamak. Çünkü bu sayede deri altında kan dolaşımını hızlanıyor ve kolajen üretimi artıyor. Dolayısıyla nemlendirici sürmenin Uzakdoğulu kadınlar için sanat olduğunu söyleyebiliriz.

Yeşil çay

Uzakdoğu güzellik sırları arasında özellikle de Çinli kadınların tercihi yeşil çay bulunuyor. Antioksidan özelliğiyle vücudu toksinlerden arındıran yeşil çayı içmeyi rutinlerinin parçası haline getiren Uzakdoğulular yeşil çayı içmekle kalmayıp banyo yaparken de kullanıyor.

Kamelya bitkisi

Doğu Asya’da deniz yakınlarında iyi ışık alan dağ ormanlarında yetişen, yaprak dökmeyen, kamelya bitkisi Japonlar için çok kıymetli. Japon kadınların güzellik sırlarından birisi de bu bitkiden elde edilen yağ. Kamelyadan elde edilen yağ cildi nemlendiriyor, saç tellerinin canlanmasını ve doğal nemini kazanmasını sağlıyor

Yağ emici mendil

Asyalı kadınların olmazsa olmazlarından biri yağ emici mendiller. Asyalı kadınlar pudra yerine yağ emici mendiller kullanarak ciltlerindeki gözeneklerin kapanmasına engel oluyor.

Pirinç ile cilt beyazlatma maskesi

Japonların cilt beyazlatma yöntemleri arasında bulunan pirinç, cildin hem temiz olmasını hem de ışıl ışıl parlamasını sağlıyor. Fondöten kullanmaktan bile vazgeçmeni sağlayabilecek pirinç maskesi için pirinci suda ıslatıp rengi sütlü beyaz olana kadar karıştırır. Karışımı pamuk yardımı ile cildine sür. Hazırladığın bu suyu 3-4 gün buzdolabında saklayarak kullanabilirsin. Bu yöntem sayesinde her gün pilav pişirmek durumunda kalıp kilo alabilirsin. Bizden söylemesi!

Yeşim taşı masajı

Çinli kadın günlük bakım prosedürleri içinde yeşim taşı masajı bulunuyor. Antiaging aracı olarak yeşim taşını kullanan Çinliler boyunlarında yeşil rulosunu gezdirmeyi ihmal etmiyor. Bu yöntem kan dolaşımının artmasını sağlıyor.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

No Comments Yet

Comments are closed