Kendini utangaç olarak mı tanımlıyorsun. Utangaçlık nasıl yenilir sorusuna cevap arıyorsan ve utangaçlar için tavsiyeler seni yakından ilgilendiriyorsa utangaçlıktan kurtulma yöntemleri hakkındaki bu yazımız tam da sana hitap ediyor. İşte, utangaçlıktan kurtulma yöntemleri.

Giyimine özen göster

Utangaçlıktan kurtulma yöntemleri arasında giyim kuşamla ilgili bir madde görmek seni şaşırtmış olabilir ve beni beğenen böyle beğensin sözüne sıkıca tutunmuş olabilirsin. “İnsanlar kıyafetleriyle ağırlanırlar, fikirleriyle uğurlanırlar” sözünü hiç unutma. Temiz ve özenli giyindiğinde iletişim kurmak aradaki buzları kırmak çok daha kolay olacaktır. Üstelik giyimin iyi olduğunda kendine özgüvenin gelir.  Elbette şık olmak için servet değerinde para harcamana gerek yok. Bütçene göre şık kıyafetler satın alabileceğin pek çok alternatif bulabileceğine eminiz.

Kişisel gelişim kitapları oku

İletişimde beden dili en az sözlü iletişim kanalları kadar önem taşıyor. Dolayısıyla beden dili üzerine kitaplar okuyabilirsin. Etkili iletişim, diksiyon ve güzel konuşma, hatta imaj tasarımı ile ilgili kitaplardan da yardım almalısın.

Etkinlikleri takip et

Resime ilgin varsa sevdiğin ressamların sergilerini takip edebilir, sevdiğin tiyatrocuların oyunlarını takip edebilir, tur yolculuklarına katılabilirsin. Elbette seçenekler artırılabilir. Bu etkinlikler sayesinde yabancılarla iletişime geçmek konusundaki sıkıntılarını kolayca atlatabilirsin.

İç sesini yumuşat

Kendini acımasızca eleştiriyorsan bundan vazgeçmeli, onun yerine en iyi arkadaşınmış gibi konuşan bir iç sese sahip olmalısın. Sen yapabilirsin, başarabilirsin gibi kendine telkinlerde bulunmalısın.

Aşk

Aşk, utangaç kişilerin hem en çok korktuğu hem de en çok istediği şey. Utangaçlıktan kurtulma yöntemleri arasında en etkili yöntemin ilişki olduğunu söyleyebiliriz. Kadın erkek ilişkileri hakkında anlatılan klişeleri düşünmeden kendine şans vermelisin. Bu sayede farkında olmadan konuşman, beden dilin gelişecektir.

Girişken rolü yap

Utangaçlıktan kurtulmak için çok güçlü bir önerimiz var: Rol yapmak. Kendine güvenen bir öteki beni oynamak sana çok iyi gelecek. Bize güvenebilirsin!

Sosyal fobi, öfkeyi kontrol edememe

Öfke kontrolü yapamaman veya sosyal fobinin olması, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen psikolojik bir rahatsızlık ve bu konuda yardım almaktan çekinmemelisin. Bedenimizin olduğu gibi ruhumuzun da hastalanabileceğini unutmamalısın.

Sevgilinle Ya Da Eşinle Doğru İletişim Kurmanın Yolları

No Comments Yet

Comments are closed