Sivilce problemleri hem kadınlar hem de erkekler için kâbusla eş değer olabiliyor. Her insanın hayatında en az bir defa uğraştığı kendi küçük derdi büyük cilt sorunu, senin için de problemse ve sivilcelere karşı doğal çözümler arayışındaysan yazımızı okumalısın.

Stresi azaltmalı ve düzenli egzersiz yapmalısın

Stres, akne gelişimine katkıda bulunuyor ve yaraların iyileşmesini yüzde 40’a kadar yavaşlatıyor.  Strese karşı önlem almak için masaj yaptırabilir, hobilerine daha fazla vakit ayırabilir, sıklıkla derin nefes alma egzersizleri yapabilir, kaliteli uyku uyuyabilir, yoga ve meditasyon yapabilirsin. Sağlıklı bir yetişkinin haftada 3-5 kez 30 dakika egzersiz (yürüyüş, koşu ve ağırlık kaldırma) yapması önerilir. Egzersiz kan dolaşımını destekler, hormonları düzenler ve stresi azaltır.

Süt ürünlerini daha az tüketmelisin

Sütü ürünleri tüketiminin sivilce oluşumunu tetiklediği yönünde araştırmalar bulunuyor. Bu durumun sebebi tam olarak bilinmiyor; fakat sütün içindeki bileşenlerin hormonal değişimlere yol açtığı üzerinde duruluyor. Sivilce eğilimli cilde sahipsen süt tüketimini sınırlaman gerekebilir.

Düşük glisemik indeksi içeren yiyecekler

İnsülin ve glisemik indeks gibi beslenme faktörlerinin sebum üretimine ve dolayısıyla sivilceye neden olduğu yönünde araştırmalar bulunuyor. Bu doğrultuda düşük glisemik indeksi içeren yiyecekler (meyveler, sebzeler, baklagiller, kuruyemişler ve az işlenmiş tahıllar)tüketmek sivilceyi etkili bir şekilde tedavi etmek için işe yarayabilir. Cilt sorunların varsa rafine şeker, beyaz ekmek ve nişasta içeren gıdalardan uzak durmalısın.

Düzenli olarak eksfoliasyon

Ölü deri hücrelerinin üst katmanının çıkarılması işlemi olarak tanımlanan eksfolikasyon, renk bozukluklarının ve yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Bir eksfolikasyon yöntemi olan mikrodermabrazyonun sivilceleri iyileştirebildiğini gösteren çalışmalar bulunuyor. Eksfoliyasyon ürünleri kullanmadan evde doğal olarak eksfoliasyon yapmak mümkün olabiliyor. Eksfoliyasyon yöntemini evde uygulamak için şeker ya da tuzu ve hindistancevizi yağını karıştırıp temiz bir fırça yardımıyla cildine uygulamalı, sonradan da durulamalısın. Bu yöntemi günde bir defa olacak şekilde istediğin sıkılıkta yapabilirsin.

Balık yağı takviyesi 

Balık yağları eikosapentaenoik asit (EPA) ve docoheksaenoik asit (DHA) içeriyor. EPA, cildin yağ üretimini yöneterek akne oluşumunu önlüyor. EPA ve DHA’nın sivilce riskini azalttığını gösteren çalışmalar bulunuyor. Sağlıklı yetişkinlerin günde en az 250-500 mg karışık EPA ve DHA tüketmesi öneriliyor. Balık yağı takviyesi almak için somon, sardalya, hamsi, ceviz, chia tohumu ve öğütülmüş keten tohumu tüketebilirsin.

Aloe Vera jeli 

Sivilcelere karşı doğal çözümler arasında aloe vera bitkisi bulunuyor. Bu bitki, sivilce tedavisinde kullanılan salisilik asit ve kükürt içeriyor. Losyonlara, kremlere, merhemlere ve sabunlara eklenen aloe vera jeli, sivilceyi önemli ölçüde azaltıyor. Aloe bitkisinden gelen jeli günde bir iki defa cildine uygulayabilirsin.

Hamamelis (Cadı fındığı) 

Kuzey Amerika’daki Hamamelis virginiana ağacının yapraklarından elde edilen bitki, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip taneler içerdiğinden egzama, sivilce, varisli damar gibi sorunları tedavi etmek için kullanılıyor. Cadı fındığının iltihap önleyici etkisi ile sivilce sorununu önlemek için 1 çorba kaşığı cadı fındığı kabuğunu, 1 bardak suda kaynatıp soğuduktan sonra süzmelisin. Temiz bir cilde günde 1-2 defa uygulayabilirsin. Sıvıyı kapalı bir kapta saklamalısın.

Yeşil çay

Yeşil çay içmenin sivilcelere iyi geldiği yönünde herhangi bir araştırma bulunmamakla birlikte yeşil çayı direkt olarak cilde uygulamanın sivilce tedavisine yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar bulunuyor. Yeşil çayın içeriğindeki epigallocatechin-3-gallate (EGCG, sebum yağı üretimini azaltıyor ve P. acnes bakterisinin gelişimini engelliyor. Yeşil çay içeren kremleri ve losyonları satın almak yerine doğal yöntemlerle hazırlayabilirsin. Yeşil çayı kaynatıp soğuttuktan sonra cildine uygulayabilirsin.

Çay ağacı yağı

Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından elde edilen çay ağacı yağı, güçlü anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahip oluşuyla sivilceyi azaltıcı etki gösteriyor. 1 ölçek çay ağacı yağını 9 ölçek suyla karıştırıp pamuk yardımıyla sivilceden etkilenen bölgelere uygulayabilirsin. Bu işlemi günde 1-2 kez tekrarlamalısın.

Bal ve tarçın

Bal ve tarçın, mükemmel antioksidan kaynağıdır ve cilde antioksidan uygulanmanın sivilcelerin azalmasında etkili olduğunu ortaya koyan çalışmalar bulunuyor. Bu ikiliyi sivilcelere karşı doğal çözümler arasında alternatif olarak değerlendirmek istiyorsan 2 çorba kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın karışımını bir hamur haline getirerek cildine uygulayabilirsin. Maskeyi 10-15 dakika beklettikten sonra yüzünü yıkayıp kurulamalısın.

Çinko takviyesi

Vücudunda sivilce çıkan kişiler düşük çinko seviyesine sahip olma eğilimindedir. Çinko takviyesinin sivilceleri azalttığı yönünde çalışmalar bulunsa da en uygun çinko dozu belirli değil.  Aşırı çinkonun mide ağrısı ve bağırsak tahrişi gibi yan etkileri bulunduğundan önerilen çinko üst limiti günde 40 mg’dır. Çinkoyu doğal yollardan almak için çinko içeren besinler tüketmelisin. Çinko içeren besinler: karides, balık, istiridye, buğday tohumu, et, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, ceviz, badem, süt, yumurta, badem

Elma sirkesi

Elma sirkesi, içeriğindeki organik asitler sayesinde sivilceye neden olan bakterileri öldürüyor ve yara izlerinin görünümünü azaltıyor. Elma sirkesini suyla karıştır ve bu suyu cildine sürüp 5-10 saniye beklet ve durula. Bu işlemi günde 1-2 kez tekrarladığında cildindeki iyileşmeyi fark edeceksin.

Ağız Kokusunu Gideren Doğal Yöntemler

No Comments Yet

Comments are closed