Hem kadınlarda hem erkeklerde saçlar, dış görünümün en dikkat çeken detayı oluyor. Öyle ki yıpranmış görünen, özensiz saçlar uyumlu ve temiz giyimin bile etkisini ortadan kaldırıyor. Saçların bir türlü parlak ve sağlıklı olamıyorsa belki de alışkanlıklarını gözden geçirmelisin. Çünkü saça zarar veren alışkanlıklar, parlak, canlı ve sağlıklı saçlar hayaline kavuşmaya engel oluyor.

Sağlıksız beslenmek

Sağlıklı beslenmenin önemi her konuda olduğu gibi saç sağlığı konusunda da öne çıkıyor. Beslenme, cilt ve saç sağlığını desteklemek için E vitamini, çinko ve demir bakımından zengin besinler tüketmeli; aşırı yağlı, şekerli, işlenmiş gıdalardan uzak durmalısın.

Saçı çok sıcak suyla yıkamak

Saçlarını çok sıcak suyla yıkıyorsan buna son vermelisin. Çünkü bu alışkanlığın saç derisinin mikroflorasının ve yağ dengesinin bozulmasına, kuruyan saç derisinin mantar riskine açık hale gelmesine, saçlarının kepeklenmesine yol açar.

Saçları her gün yıkamak

Yaygın kanının aksine her gün saç yıkamak saçların daha temiz olmasını sağlamaz. Saçları çok sık şampuanladığında saçının nemini kaybetmesine, saçının kuruyup güçsüzleşmesine neden olursun. Saçlarını haftada iki veya üç defa yıkamalısın. Saç renginde çok sık değişiklik yapıyorsan ve saçların kuruysa sülfat yağı içermeyen tuzsuz şampuanlar tercih edebilirsin.

Saçları nemsiz bırakmak

Saçlar özellikle kış aylarında soğuğun etkisiyle nemini kaybeder ve kurur. Kuruyan saç derisi; egzama, kepek, kaşıntı gibi problemler neden olur. Bu nedenle saçlarını soğuktan korumalısın. Kışın kullanacağın bereleri, sentetik kumaşlar yerine hava alan kumaşlardan tercih etmelisin. Çünkü  sentetik kumaşlar, saçların elektriklenmesine ve yağlanmasına neden olur.

Saç döndürme, saç koparma

Saça zarar veren alışkanlıklar arasında saçları döndürmek, çekerek koparmak gibi sinirsel tikler de bulunuyor. Saçlarla çok oynamak yağlanmasına sebep olacağı gibi çok daha fazla kırılmalarına neden olur.

Saçı çok sıkı toplamak

Saçları çok sıkı toplamak, saç foliküllerinde gerilmeye ve kırılmalara yol açtığından saçlarını çok sıkı toplamamalısın. Saçlarını devamlı olarak topladığında da  aynı noktalara baskı saçın sağlıklı uzamasına engel olur.

Aşırı ısıya maruz bırakmak

Saçlarını şekillendirmek için elbette ısı veren cihazlardan yararlanabilirsin; fakat  150-180 dereceen fazla ısı, saçlarının zarar görmesine neden olur.

Islak saçı havluyla kurutup hemen taramak

Saça zarar veren alışkanlıklar arasında saçları yıkadıktan sonra sert şekilde havluyla kurulamak ve ıslakken taramak da bulunuyor.  Saçlarının kırılmaması için suyu nazikçe sıkıp saçlarını eski bir penye tişörtle kurulamalısın. Çok ıslakken saçlarını taramak yerine nemliyken dolaşık açıcı saç spreyi gibi ürünler kuıllanarak birkaç tarak darbesiyle taramalısın.

Yıpranmış Saçlara İyi Gelen Yağlar

No Comments Yet

Comments are closed