Saçlar her iki cinsin de karşı tarafta ilk dikkat ettiği şey oluyor. Saç dökülmesi sorunu da aynı şekilde erkeklerin de kadınların da en büyük sorunu oluyor. Günde 50 ila 100 saç telinin dökülmesi normal karşılanmakla birlikte bu oran arttığında sebeplere odaklanarak çözüm bulmak gerekiyor. Dolayısıyla saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun cevabından önce saç dökülmesinin nedenleri nelerdir sorusuna cevap bulmak gerekiyor.

Saç dökülmesinin nedenleri; genetik, hormonal değişiklikler, saçkıran gibi saç derisi rahatsızlıkları, kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri, protein ve demir eksikliği, stres, saç koprama hastalığı (Trikotilomani) ve topuz gibi saçı sıkıca çeken aşırı saç şekillendirme veya saç stilleri olabiliyor.

Saç dökülmesinin belirtileri

Saç oluşumunda saçın dinlenmeye geçtiği evre mevsim geçişleri doğrultusunda değişebiliyor. Araştırmalara göre ülkemizde Ağustos ile Ekim ayları arasında yaşanan dinlenme süreci daha fazla oluyor. Saç dökülmesine engel olmak için bol bol su içmek, sağlıklı ve düzenli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak kalmak ve saçları hep temiz tutmak gerekiyor. Aslında bu önlemler tek amaçta birleşiyor: Kan dolaşımını artırmak. Kan dolaşımının hızlanması saç dökülmesini azaltır. Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsan bu durumu mutlaka bir uzmanla paylaşmalısın. Arginine proteini içeren şampuanlar kullanmak, her türlü kimyasal işlemden bir süre uzak durmak, saçlarını ısıyla şekillendirmek yerine doğal haline bırakmak, kolay tarama sağlayan bir saç bakım ürünü kullanıp saçı geniş dişli bir tarakla taramak bu aşamada saçlarına iyi gelecektir

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun cevabını doğal yöntemlerde arıyorsan elbette pek çok doğal besinden yardım alabilirsin. Protein, çinko ve demir eksikliği saçlarının dökülmesine neden olduğundan et, tahıl ve soya gibi protein açısından zengin besinler; demir açısından zengin, A vitamini ve B vitamini içeren besinler; çinko içeren kırmızı et, tavuk ve yeşil sebzeler tüketmelisin. Koyu yeşil sebzeler ve sarı renkli meyveler zengin birer A vitamini kaynaklarıdır. Taze yeşil yapraklı sebzeler, muz, domates, karnıbahar, tahıllar ve yoğurt ise B vitamini kaynaklarıdır.

Saç dökülmesine iyi gelen karışım tarifi

3-4 diş sarımsağı rendele ve suyunu çıkar. Böylece 2 yemek kaşığı sarımsak suyu elde etmiş olursun. Sarımsak suyuna 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı Hint yağı ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştır. Karışımı saç diplerinden başlayarak uçlara doğru masaj yaparak saçlarına yay. Ardından saçını duru suyla karışımdan arındırıp şampuan ve ılık suyla durula. Bu noktada tuzsuz şampuan kullanmanı öneririz.

Yıpranmış Saçlara İyi Gelen Yağlar

No Comments Yet

Comments are closed