Erkekler için de kadınlar için karşı cinste olması gereken en önemli özellikler arasında bakımlı olmak başı çekiyor. Bakımlı olmak yalnızca makyaj veya saç, sakal bakımı ile olmuyor. Peki, kusursuz cilt için yapılması gerekenler nelerdir? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsin.

Yılın her mevsimi güneş kremi kullanmak

Güneş kremleri yaz aylarında olduğu gibi diğer mevsimlerde de kullanılmalı. Zararlı güneş ışınları ciltte renk değişikliklerine, erken yaşlanma belirtilerine ve ilerleyen safhalarda cilt kanserlerine neden oluyor. Dolayısıyla güneş kremlerini yıl boyunca kullanmak, yaz aylarında yüksek korumalı olanlarını özellikle tercih etmek gerekiyor.

Yüz yıkarken “4-2-4 ″ yöntemini kullanmak

Bembeyaz, lekesiz ve her zaman genç görünen ciltleriyle meşhur Asyalı kadınların güzellik sırları arasında bu 4-2-4 yöntemi bulunuyor. Bu yöntem; 4 dakika boyunca bakım yağıyla masaj yapmak, temizleme jeli ile cilt 2 dakika boyunca temizlemek ve 4 dakika  boyunca duru su ile durulamak aşamalarından oluşuyor.

Konjac süngeri kullanmak

1500 yıldır Japonya’da ‘şifa’ niyetine kullanılan ve alkali bakımından zengin bir bitki olan konjac bitkisinin özünden elde edilen sünger, güzelliğine düşkünlerin rutinin parçası haline geldi. Düzenli kullanıldığında kir, yağ ve siyah noktaları temizleyip gözenekleri açan bu süngeri kullanmadan önce birkaç dakika ılık suda bekletmek gerekiyor. Konjac süngeri ile yüzünü temizlerken suda beklettiğin süngeri hafif sıkıp dairesel hareketlerle ile alın bölgesinden çene bölgesine doğru masaj yaparak ilerlemek gerekiyor.

En az haftada bir kez cilt bakımı yapmak

Cilt bakım maskesi uygulamadan kusursuz cilde sahip olmak mümkün olmuyor. Haftada en az bir defa cilt bakımı yapmalısın. Burada asıl püf noktası, cilt tipine uygun ürünlerin hafif dokulu olanları ile bakıma başlayıp biraz daha yoğun kıvamlı olanlarla devam etmek ve son aşamada kremleri uygulamak. Bu sayede ürünler cilde daha kolay nüfus ediyor ve daha etkili oluyor. Haftada ortalama 2 defa peeling işlemini yapmalısın. Peeling sonrası hassaslaşan cildin için koruma faktörlü nemlendirici uygulamalısın.

24 saatlik makyaj detoksu yapmak

Cilt hava almadığında gözenekler tıkanır ve akne oluşur. Bu nedenle cildin de dinlenmesi gerektiğini unutmayıp 24 saat boyunca herhangi bir makyaj malzemesi kullanmamalısın. Kullanacağın makyaj malzemelerini ilk defa kullanacaksan elinin küçük bir kısmında alerjik duruma neden olup olmayacağını test etmelisin.

Cilt temizlemeden uyumamak

Cilt özellikle geceleri kendini yeniler. Bu nedenle cildi temizlemeden özellikle de makyajı silmeden yatmak ciltte ciddi sorunlara yol açabiliyor. Uyumadan önce yüzünü makyajdan ve kirden tamamen arındırmalı, bol duru su ile yıkamalısın.

Makyajı aşağı doğru hareketlerle uygulamak

Kusursuz cilt için yapılması gerekenler arasında makyajı aşağı doğru uygulamak da bulunuyor. Bu uygulama makyaj ürününün gözeneklerin arasına sızmasına nispeten engel olabilecektir.

Ürünleri köpürterek uygulamak

Asya’da pek çok kadın, cilt bakım ürünlerini köpürterek uyguluyor. Çünkü bu yöntemle ciltteki kan akışı hızlanıyor.

Pirinç suyunu cilt bakım maskeleri için kullanmak

Aloe vera, yeşil çay, kahve telvesi gibi onlarca ürünü kullanarak evinde en doğal ve etkili cilt bakım kremlerini hazırlayabilirsin. Cilt bakımı için kullanacağın ürünlerden asıl önemlisi pirinç suyu. Ciltlerinin kusursuzluğu dikkat çeken Asyalı kadınların sırrı: Pirinç suyu. Pirinç suyu, yararlı aminoasitler ve mineraller bulunduruyor. Tonik olarak pirinç suyu kullanabilirsin.

Cilt bakım yağları kullanmak

Cilt bakımında bitkisel yağların önemi büyük; fakat hangi yağın iyi geleceğini bilmek için cilt tipine uygun yağı seçebilmek gerekiyor. Kusursuz bir cilt için; Jojoba yağı, biberiye yağı, Hindistan cevizi, avokado yağı, tatlı badem yağı, lavanta yağı, kamelya yağı, argan yağı, nane yağı, zeytinyağı, çay ağacı yağı, limon yağı ve gül yağı kullanabilirsin.

Bol su içmek ve dengeli beslenmek

Kusursuz cilt için yapılması gerekenler arasında aslında en etkili yöntem sağlıklı beslenmek ve günde 8 bardak su tüketmek. Şekerli ve kafein içeren içecekler yerine yeşil çay ve su içerek, günde 3 porsiyon meyve ve 5 porsiyon sebze tüketerek kusursuz bir cilde sahip olabilirsin. Çinko içeren besinler ile akne oluşumuna engel olabilirsin.

Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak

Güneş ve sağlıksız besinler kadar sigara da cildimizi olumsuz yönde etkiliyor. Nikotin, cildin üst tabakasında suyun tutulumunu azaltıyor ve kırışıkları tetikliyor. Bunun yanı sıra içerken ve üflerken yapılan dudak büzme hareketi, üst dudak bölgesinde kırışıklara neden oluyor.

Parfümün Kalıcılığı Nasıl Arttırılır?

No Comments Yet

Comments are closed