Kış mevsimini iyice hissettiğimiz, battaniyeleri ve sıcak içecekleri yanımızdan eksik etmediğimiz bugünlerde soğuk hava cildimizi olumsuz etkiliyor. Kış aylarında kuruyan cildimiz en önemli sorunumuz haline geliyor. Senin de kışın kuruyan ciltler için öneriler ihtiyacın varsa bu yazı tam da sana hitap ediyor.

Banyoda daha az kalmalısın

Uzun süreli sıcak banyolar veya hamam-sauna alışkanlığı, cilt kuruluğunun en önemli nedeni oluyor.  Bu nedenle haftada 2-3 defa en fazla 10 dakika 36-40 derece suyla yıkanmalısın.

Oda sıcaklığı 21-25 arasında olmalı

Kışın kuruyan ciltler için öneriler arasında en önemlisi oda sıcaklığı oluyor.Merkezi veya lokal ısınma araçları ortamı ısıtsa da nem oranı azalıyor ve cilt kuruyor. Cilt sağlığı için ortamdaki nem oranının yüzde 30-50 arasında olması gerekiyor. Bunun için oda sıcaklığını 21 ila 25 derece arasında tutmalısın.

Cildine kese yapmamalısın

Kış aylarında kese ve lif gibi cildi tahriş ederek temizleyen ürünlerden uzak durmalısın. Taneli formdaki nemlendirici etkili vücut peelinglerini kullanmanı öneririz.

Nemlendiriciyi banyodan sonra uygulamalısın

Kuru ciltler için yapılması gerekenler arasında elbette nemlendirici sürmek bulunuyor. Banyodan sonra gözenekler açık olacağından ve kuru cilde nemlendirici sürmek faydalı olamayacağından  her banyo sonrasında ilk 5 dakika içinde nemlendirici krem uygulamalısın.

Güneş koruyucu ürünleri ihmal etmemelisin

Kardan yansıyan güneş ışınlarının oluşturabileceği güneş yanıklarına karşı önlem olarak güneş koruyucu ürünler kullanmayı ihmal etmemelisin.

Atkı ve eldivensiz olmaz

Soğuk ve rüzgarlı günlerde dudakların ve ellerin çatlayabilir. Bu nedenle atkı ve eldiven olmadan dışarı çıkmamalısın. Dudakların için dudak kremi, ellerin için de nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelisin.

A,C,E vitaminleri almalısın

Kırmızı besinler, beta karoten içeriğiyle, turuncu besinler ise likopen içeriğiyle antioksidan özelliği gösteriyor. Dolayısıyla cilt sağlığı için elma, portakal, havuç, nar; koyu yeşil yapraklı sebzeler, hindistan cevizi ve avokado tüketmelisin.

Pamuklu giysileri tercih etmelisin

Kışın kuruyan ciltler için öneriler arasında pamuklu giysi görmek seni şaşırtmış olabilir; fakat naylon, sentetik ile yünlü kıyafetler cildin terlemesine ve kuruluğun artmasına yol açıyor. Yumuşak pamuklu kıyafetler ise cildin nemini tutmasına yardımcı oluyor.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

No Comments Yet

Comments are closed