Evlilikte eşlerin birbiriyle iyi anlaşması kadar kayınvalideyle anlaşması büyük önem taşıyor ve sağlıklı evlilik için kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları hakkında fikir sahibi olmak gerekiyor. Sen de evliliğinin kayınvalidenle olan iletişiminden etkilenmesine izin vermek istemiyorsan yazımızı okumalısın.

Onu anlamaya çalış

Kayınvalidelerin gelinleriyle ilişkisinde sorun yaşamasının pek çok farklı nedeni olabilmekle birlikte asıl neden biricik oğullarının kendisini ikinci plana koyduğunu düşünmeleridir. Dolayısıyla asıl sorun şahsi olarak sana öfke duyması, senden nefret etmesi değildir. Onunla iletişiminde içinde bulunduğu ruh halini anlamaya çalışarak ona anlayışla yaklaşmalısın.

Birlikte vakit geçirin

Biraz önce belirttiğimiz üzere kayınvalideler kendilerini ikinci planda hisseder ve sebep olarak gelinini gördüğü için gelinini duygusal olarak farkında olmadan yıpratabilir. Ona ikinci planda olmadığını hissettirmenin en iyi yolu ara sıra üçünüzün birlikte olacağı organizasyonlar düzenlemek olacaktır. Bu organizasyonu senin yaptığını bilmesi, kendisiyle vakit geçirmeyi sevdiğini düşündürür ve sana daha çok yaklaşır.

Fiziksel mesafe koymalısın

Eşinin ailesiyle uzak bir şehirde veya ilçede yaşaman, az ve kaliteli zaman geçirmen, doğru iletişim kurman önemlidir. Böyle bir imkânın olmuyorsa da her aile toplantısına eşinle birlikte gitmemelisin. Araya soğukluk girmesine engel olacak şekilde fiziksel mesafeni koruyabilirsin. Bu noktada en can alıcı nokta mesafenin fiziksel olması. Eşinin ailesiyle arana manevi anlamda mesafe koyuyorsan geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilirsin.

Telefonla konuşmadan önce sakin olmalısın

Kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları arasında en önemlisi sakinliğini koruyabilmendir. Telefon konuşmasından önce daha önce gerilmene neden olan sözlerini düşün ve aynı şeylerin tekrarı olması durumunda nasıl başa çıkabileceğini düşünmelisin. Onu sinirli şekilde aradığında sonradan pişman olabileceğin şeyler söyleyebilirsin.

Saygıda kusur etme

Kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları arasında en hassas noktalardan biri de saygıdır. Onunla anlaşamıyor da olsan ona saygıda kusur etmemelisin. Her şeyden önce onun büyüğün olduğunu ve eşinin kıymetlisi olduğunu unutmamalısın.

Duygularını kontrol et

Kayınvalidene davranışlarında ölçülü olabilmek için duygularını kontrol edebilmelisin. Ona karşı çok içli-dışlı hareketlerde bulunman doğru olmayacaktır; fakat çok kaba davranmamalısın. Ondan çekinmen normal olsa da ona bunu belli etmemelisin. Örneğin, eşinle yemeğe çıkacakken size gelmek istediğini söylediğinde önceden programın olduğunu söylemeli ve başka güne davet etmelisin. Kayınvalidenle gerginlik yaşamamak için ses tonunu yükseltmemelisin.

No Comments Yet

Comments are closed