08Sevgiliyle ilk yemek elbette heyecan oranının yüksek olması sebebiyle diğer buluşmalardan çok daha zor olur ve ilk buluşmada ne yenir sorusunun önemi ortaya çıkar. Dişinde susam ya da maydanoz kalması, hamburgerin elinden kayıp gitmesi, spagettinin çenene bulaştırdığı sos gibi en korkunç senaryolar gözünün önünde duruyorsa ilk buluşmada ne yenir sorusunun cevabını öğrenmelisin. Cevap aşağıda!

Tatlı

“Tatlı yiyelim tatlı konuşalım” mantığıyla tatlı sipariş etmek harika bir fikir. Tatlı çikolatalıysa artan mutluluk hormonu ilk randevunun harika geçmesinde büyük rol oynayacaktır. Dökülmeyen damlayan bir tatlı ve bir fincan kahve ilk buluşma için ideal bir seçim olacaktır.

Köfte-Biftek-Tavuk

Köfte, biftek ve tavuk çatal bıçakla çok mücadele etmeden yiyebileceğin yiyecekler olduğu gibi ağzını kokutma olasılığı yoktur. İlk randevun yaz aylarında gerçekleşiyorsa tavuk konusunda dikkatli olmasın. İlk buluşma için ızgara köfte menü iyi bir alternatif olabilir.

Pide-Gözleme

Pide ve gözleme tarzındaki yiyecekler dilimlenmiş olarak sunulduğu için yemekte zorluk yaşamazsın. Elbette sucuklu veya pastırmalı çeşitlerini tercih etmemelisin.

Kebap çeşitleri

İlk buluşmada ne yenir sorusun cevaplarından biri de kebap çeşitleri oluyor. Çatal bıçakla kolayca yiyebileceğin kebap çeşidiyle harika bir ilk randevu geçirebilirsin. Aşırı soslu ve yağlı olmayan İskender, beyti gibi kebap çeşitlerini tercih edebilirsin.

Sushi

Sushi ülkemizde önyargılar nedeniyle pek tercih edilmiyor; fakat sushi ilk defa yemeyeceksen ve seviyorsan buluşmada seçeneklerin arasında olabilir. Sushiyi tercih edeceksen Wasabi ve chopstick konusunda tecrübeli olmalısın.

Alkol

Alkol konusunda katı kurallarınız yoksa ve seçtiğiniz mekan uygunsa birer kadeh şarah sipariş edebilirsin. Bu sayede gerginliği üstünüzden atıp rahat edebilirsin. Elbette “içki şişede durduğu gibi durmaz” sözünü unutmayıp fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

İlk buluşma yemeğinin kabusa dönmemesi için İlk Buluşmada Yenmemesi Gereken Yemekler  başlıklı yazımızı da okumanı öneririz.

No Comments Yet

Comments are closed