Bir süredir yazıştığın kişiyle ilk buluşma için sözleştikten sonra gergin bir bekleyiş başlar. Hatta ilk buluşma gerginliği buluşma esnasında da devam eder. Bu gerginlik ikinci buluşma olasılığını düşüren hatalar yapmanla sonuçlanabilir. İlk buluşmada gerginlik yaşamamak için önerilerimizi okumalısın.

Gerginliği kafana takma

İlk buluşmada gerginlik yaşadığında ilk buluşmada nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını unutman çok normal. Bu durumun önüne geçmek için yapabileceklerin arasında asıl önemlisi gerginliğin çığ gibi büyümesine izin vermemek için buluşma öncesi gerginliğe takılmamak. Gerildiğini hissettiğinde abartılacak bir şey olmadığını kendine hatırlat. Hatta onunla bir daha buluşmayacağını düşünerek rahatlayabilirsin.

Derin nefes al

İlk buluşma gerginlik nedeniyle olduğun gibi davranamayabilirsin. Bunun basit bir buluşma olduğunu düşünerek derin nefes almalısın. Hatta “sinir sistemi için doğal bir sakinleştirici” olarak nitelendirilen 4-7-8 tekniği uygulayarak stres seviyesinin düşmesini sağlayabilirsin. Dilinin ucunu üst dişlerinin arkasına yerleştir. Tüm nefesini ıslık sesine benzer bir ses çıkararak boşalt. 4’e kadar sayarak burnundan nefes al. Nefesini tutup 7’ye kadar saydıktan sonra nefesini ıslık sesine benzer bir ses çıkararak, 8’e kadar sayarak ağzından boşalt. Egzersizi 3 kere daha tekrarlayarak 4’e tamamladığında gerginliğinin azaldığını göreceksin.

Güçlü yönlerini gözden geçir

Buluşmadan önce güçlü yönlerini ve sana kattıklarını düşünebilirsin. Bu sayede daha motive olarak ilk buluşma için yola çıkabilirsin. Elbette bunu yaparken kimseye hiçbir şey kanıtlamak zorunda olmadığını unutmamalısın.

Buluşma öncesi sevdiğin bir şey yap

İlk buluşma gerginlik azaltmanın en iyi yollarından biri zihnini meşgul etmek. Gerginliği özgüvene dönüştürmek için spor yapmaya ne dersin? Daha enerjik hissetmek için haraketli müzikler de dinleyebilirsin.

Her zaman gittiğin mekanı tercih et

Ev sahipliği avantajını kullanıp sevdiğin bir mekanda buluşmayı önerebilirsin. Böylece hem gerginliğin azalır hem de herhangi bir aksilik yaşanması olasılığını azaltmış olursun.

B planın olsun

İlk buluşmada gerginlik belirsizlikten kaynaklanıyor. Bu nedenle belirsizlikleri oratadan kaldırmak için B planı yapmalısın. Örneğin mekandan kaynaklanan aksaklıklar olmasına ihtimaline karşı ikinci bir mekan belirleyebilirsin. Durumdan bir arkadaşını haberdar edip durum kötü gittiğinde onu yanına çağırabileceğini söyleyebilirsin.

Kadınlara özel: İlk buluşmada ne renk giyilir?

No Comments Yet

Comments are closed