“Hayır Diyememe Sanatı” isimli bir kitabın olması, hayır diyebilmenin gücü ile ilgili onlarca makalenin olması hayır diyemeyen insanların kendini bu durumdan kurutulması gerektiğinin göstergesi oluyor. “Bu defa hayır diyeceğim” diye kendine söz verdiğin halde bunu yapamıyorsan, hayır diyemediğin için “kıvırıyorsun” söylemlerine maruz kalıyorsan, hoşlanmadığın işleri yapmak zorunda kalıyorsan bu yazımız tam da sana hitap ediyor. Hayır diyebilmenin yolları hakkında önerilere ihtiyaç duyuyorsan yazımızın devamını mutlaka okumalısın.

Evet demek istediklerini listele

Hayır diyebilmek için hangi insanların, nelerin senin için öncelikli olduğunu belirlemelisin. Bunun için listeleme bile yapabilirsin.

Önemsiz şeylere hayır diyerek başla

Yolda san bir şey satmaya çalışan veya anket yapmaya çalışanlara hayır diyerek hayır demeye başlayabilirsin.

Karşındakine alternatifler sunabilirsin

Hayır dediğin için kendini suçlu hissetmek istemiyorsan karşındakine faydalı olabilecek opsiyon sunmalısın. Örneğin, arkadaşın akşam için plan yapmak istediğinde ona “bugün olmaz ama haftaya çok güzel bir konser var” gibi seçenek sunabilirsin.

Onu değil isteğini reddettiğini unutma

Hayır diyememenin nedeni genellikle karşıdaki insanı kırıp onu kaybetme korkusu oluyor. Oysa hayır dediğinde onu değil isteğini reddetmiş olursun.

Açıklayıcı ol

Hayır diyebilmenin yolları arasında aslında en etkilisi açıklama yapmak. Öyle ki sebep göstermeden reddetmek çok daha zor olacaktır. Dürüst olarak açıklama yaptığında karşındaki seni anlayacaktır.

Cevabını erteleme

Kendini karşındakinin yerine koyarak düşün ve seni “belki”lerle geciktirdiğinde hiç de kibar olmadığını düşünürsün. Bu durumda doğrudan hayır dediğinde karşılaştığının tepkinin hiç de endişe verici olmadığını göreceksin.

“Kabul etmeyi çok isterdim ama…”

Hayır diyebilmenin yolları farklı olsa da hedef aynıdır: Dürüst olmak. Birini kibarca dürüst şekilde ve kötü hissetmeden reddetmek istiyorsan “Kabul etmeyi çok isterdim ama…” ile başlayan cümlelelerle hayır diyebilirsin.

Israrla karşı güçlü duruşun olsun

Bazı insanlar istediğini kabul ettirene kadar vazgeçmez. Bu tür insanlar karşısında  “hayır” cevabının “belki”ye dönüşmesine izin vermemelisin.

Cevabına iltifatlar ekle

Karşındakini reddederken “beni düşündüğün için teşekkür ederim ama…” ile başlayan ir hayır cümlesi kurabilirsin. Böylece hayır diyebilmek çok daha kolay olacaktır.

“Başkalarına “evet” derken, kendinize “hayır” demediğinizden emin olmalısınız”. Paulo Coehlo

Sevgilinle Ya Da Eşinle Doğru İletişim Kurmanın Yolları

No Comments Yet

Comments are closed