Mutlu ve uzun süreli ilişki yaşamak ve boşanma sürecini yaşamamak için evliliğin bitmesinin nedenleri hakkında fikir sahibi olmalısın. İşte, boşanmaların ardında yatan temel nedenler.

Daha az romantik zamanlar geçirmek

Sevgiliyle geçirilen romantik zamanların evlilik olduğunda rafa kalkması çiftler arasında uzaklaşmaya neden oluyor. Evlendikten sonra da haftada en az birkaç saati birbirinize ayırmalısınız. Örneğin, ortak hobiler oluşturabilirsiniz.

Duygusal olgunluğa erişmeden evlenmek

Evlenmek aslında hayatı paylaşmak, hayat ortağı olmaktır. Bunun için hazır değilsen veya müstakbel eşinin buna hazır olduğundan emin değilsen imzatı atmadan önce çok düşünmelisin.

Affedememek

Evlenmeden önce güvenini sarsacak bir davranışı olduysa veya duygularını incittiyse onunla evlenmeden önce onu tamamen affetmiş olmalısın. Onu affedemediysen veya affetmiş gibi göründüğün halde unutamıyorsan evliliğinde hatasını yüzüne vurduğunda evliliğini derinden sarsmış olursun. Bu nedenle affetmeyi öğrenmelisin.

Aslında iki arkadaş olduğunuzu unutmak

Evliliğin bitmesinin nedenleri genellikle çiftlerin arkadaş olduklarını unutması oluyor. Karı koca olmak demek iki arkadaş olmaya devam edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Yeri geldiğinde iki arkadş gibi sohbet edip dertleşebilmelisiniz.

Ödün vermemek

Ortak noktada buluşabilmek için karşılıklı anlayış ve fedakârlık göstermelisiniz. Çözüm odaklı düşünmeyip anlayışlı olamadığında hevesle evlendiğin kişiyle boşanma noktasına gelebilirsin.

Kültürel veya toplumsal baskı

Boşanmaların en önemli nedenleri arasında evlilik baskısı bulunuyor. Evlilik yaşının geçmesine takılıp sırf ailen mutlu olsun diye evlenmeyip kendi seçtiğin, aşık olduğun, anlaşabildiğin kişiyle evlenmelisin.

Şiddet eğilimi

Türkiye’de evliliğin bitmesinin nedenleri denildiğinde aslında ilk akla gelen şiddet oluyor. Doğru iletişim kuramamak, öfke kontrolünü yapamamak ve üstünlük kurmaya çalışmak şiddete sebebiyet veriyor. Şiddet eğilimi olan kişi; özgüven eksikliği yaşar, mahremiyet ile ilgili sorunlar yaşar, sükünetini kaybeder, inkarcı tutum sergiler, empati kurma konusunda zayıftır. Şiddet eğilimi olan kişiler çoğunlukla şiddetin olduğu ailelerde büyümüşlerdir.

İş ve ev dengesini kuramamak

Maddi imkanların ve dolayısıyla hayat standartlarının artması için fazla mesai yapmanın gerekli olduğu doğru; fakat bir taraf vakit geçirmek için çabalayıp diğer taraf vaktinin çoğunu çalışarak geçiriyorsa hatta işi ileriye götürüp eve iş getiriyorsa evlilik çıkmaz bir yola girebilir.

Mutlu İlişkilerin Kuralı: 5S Kuralı

No Comments Yet

Comments are closed