30’lu yaşlardan itibaren neredeyse herkesin cildini iyileştirmeye yönelik cilt bakımı yapmaya ihtiyacı olur. Dermatoloji uzmanlarının klinikleri, estetik merkezleri ve güzellik salonlarında yapılabilen profesyonel cilt bakımı uygulamaları, teknoloji sayesinde evde de yapılabiliyor. Peki, evde profesyonel cilt bakımı nasıl yapılır? Sorunun cevabı bu yazıda!

İlk adım: Temizleme

Evde profesyonel cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun ilk cevabı yüzü iyice temizlemek. Bunun için jel veya köpük formundaki yüz temizleme ürünlerini kullanabileceğin gibi tüm kirleri uzaklaştırmak için doğal yöntemlerden yararlanabilirsin. Yüz temizlemek için limon, karbonat, süt kullanabilirsin. Kleopatra’nın eski güzellik terapisinin süt banyoları olduğu düşünüldüğünde süt kullanman doğru tercih olacaktır. Süt, alfa hidroksi asitler açısından zengin olduğundan mükemmel bir yüz temizleyicidir. Pamuğu soğuk, çiğ süte batırarak yüzünü dairesel hareketlerle silmelisin. İyice temizlendiğinde ılık su ile yüzünü durulayabilirsin.

İkinci adım: Soyma

Işıldayan bir cilde sahip olmak için jel ve krem formunda peeling ürünleri kullanabilirsin. Bu ürünlerlin yerine kimyasaldan uzak bir soyma işlemi için doğal maskeler yapabilirsin. Doğal peeling için kullanabileceğin pek çok doğal madde bulunuyor. Bizim önerimiz limon, yulaf ve zeytinyağından yararlanman. Düzenli olarak peeling yapmanı öneririz.

Üçüncü Adım: Aydınlatma

Evde profesyonel cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun en önemli cevaplarından biri cildi aydınlatmak. Porselen gibi bir cilt için bal kullanabilirsin. Antioksidan bakımından zengin olan ve antiseptik, antibakteriyel özellikleri de bulunan bal, cildi temizlemede ve hasarlı hücrelerin onarımında etkili oluyor. Yüzünde balı 10 dakika beklettikten sonra durulayabilirsin.

Dördüncü adım: Gözenekleri açmak

Gözenekler ve cilt bakımı için en etkili tedavi yöntemi dermoreller oluyor. Ev kullanımı için piyasaya sürülen dermaroller’lar ise 0,5-1 mm derinliğini aşmıyor. Bu yöntemden çekiniyorsan gözeneklerini açmak için buhar banyosu yapabilirsin. Buhar banyosu; gözenekleri açmakla birlikte cildi yağdan arındırır, sivilce oluşumunu önler, yüz kaslarını rahatlatır, ölü derileri temizler, genç görünmeyi sağlar ve cilt tonunu eşitler. Buhar banyosunu 10 günde 1 defa olacak şekilde 10 dakika yapmalısın.

Altıncı adım: Beslemek ve menlendirmek

Cilt bakımında en önemli kural cilt yapısına uygun bir nemlendirici kullanmak. Bunun için pahalı ve kimyasal içeren ürünler kullanmak istemiyorsan bitkisel yağlardan, aloe vera jelinden ve bazı besinlerden (salatalık, avakado, bal, süt)yararlanabilirsin. Bizim bu aşamada önerimiz salatalık suyu kullanman. Badem yağı, E vitamini ampul ile karıştırıp yüz ve boyun bölgesini uygulayabilirsin.

Evde Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

No Comments Yet

Comments are closed