Eş seçimi ve evlilik hayatın dönüm noktasını oluşturuyor. Evlilik öncesinde hemen her detay hem duygusal açıdan hem mantıksal açıdan enine boyuna incelenmeli. İyi bir evlilik yapabilmek için evleneceğin kişinin geçmiş yaşantısı hakkında fikir sahibi olmalı, alışkanlıklarının ne olduğunu öğrenmelisin. Evlilikte yaşanan hayal kırıklıklarının en önemli nedeni olumsuz tarafların ortaya çıkması olarak görülür. Oysa alışkanlıklar sonradan oluşmaz. Burada asıl neden evlenecek kişilerin yalnızca duygusal düşünerek evlenmesidir. Bu yazımızda eş seçiminde yapılan hatalar hakkında yazdık.

Aile istiyor diye evlenmek

Sevgi bazı durumlarda elbette yeterli değildir; fakat kişi ömrünü birleştireceği, seveceği insanı kendi seçebilmeli. Aile büyüklerinin onayını almak için bir başka ifadeyle “ Ailemize uygun birini seçmişsin. Aferin” cümlesini duymak için evlenmek büyük bir hatadır. Mutsuz evliliklerin çoğunun sebebi bu düşüncedir. Ailenin onaylamadığı kişilerle evlenmek de doğru olmayacaktır; fakat sırf aile istiyor diye evlenmek doğru değildir.

Güzelliğe yönelik eş seçmek

Dış güzellik ve cinsel tatmine yönelerek eş seçimi yapmak, problemli bir evlilik için atılan ilk adım olacaktır. Ömrünü birlikte geçireceğin, her anını paylaşabileceğin eşinin cinsellik ve güzellik dışında doldurması gereken pek çok boşluk, sahip olması gereken pek çok değer vardır.

Aile baskısından kaçmak için evlenmek

Ne yazık ki özellikle ülkemizde eş seçiminde yapılan hatalar arasında yaygın olan bu hata, kimi zaman yalnızca boşanma ile sonuçlanan değil çok korkunç şekilde sonlanan hayatlara neden olabiliyor. flört etmesine karşı çıkılan ve baskı gören kız ya da erkek

Mutlu eder diye evlenmek

Bazı insanlar evlenecekleri kişileri yalnızca yaralarını sarabilecek bir yara bandı olarak görür ve kendilerini mutlu edecek bir eş seçerler. Bu durumda evlilik boyunca beklentileri çok yüksek olur ve karşı tarafın ciddi anlamda çaba göstermesi gerek.

Evliliğin Bitmesinin Nedenleri

No Comments Yet

Comments are closed