Hoşlandığın erkekle ilk buluşma için makyaj yapmak üzereysen onun üzerindeki etkini görünümünle artırabilmek için en doğru şekilde makyaj yapmak istiyorsan yazımızın devamını okumalısın. Bu yazıda belirttiğimiz makyaj hatalarından uzak kaldığında kusursuz bir görünüme sahip olabilirsin. İşte, makyajın amacından uzaklaştıran ve sağlıksız, yaşlı gösteren makyaj hataları.

Yanlış fondöten seçimi

Buğday tenliler için fondöten seçimi, esmerler için fondöten numaraları elbette farklılık gösterir. Kusursuz ve etkileyici bir makyaj yapmak istiyorsan ten rengine uygun fondöten seçmelisin. Fondötenleri  seçerken boynunda denemelisin. Fondötenin, boynunun rengiyle yüzünü eşitlemesi gerekir. Bir fondöten, boynuna göre ne açık ne de koyu bir tondaysa o fondöten senin için doğru seçimdir. Fondöteni doğru seçmek kadar yeterli oranda kullanmak da önem taşıyor.

Dudak kalemini belirgin uygulamak

En çok yapılan makyaj hataları arasında dudak kalemini dudak çerçevesinin dışına çizmek bulunuyor. Dudak kalemi çizmek, makyaj rutinindeki can alıcı noktalardan biridir. Peki, dudak kalemi nasıl kullanılır? Yalnızca ruj sürdüğünde makyajın eksik görünecektir. Dudak kalemi kullanırken; rujdan daha koyu bir kalem kullanmamalı, kaba ve yamuk çizgiler yapmamalı, dudak kalemini dudak hattı dışından geçirmemelisin.

Keskin göz farı kullanmak

Makyajla kusursuz görünüm elde edebilmek için göz farını nerede başlayıp nerede bittiği belli olmayacak şekilde karıştırarak uygulamak gerekir. İyi karıştırılmamış göz farı, rahatsız edici bir görünüm yaratacağı için karıştırma fırçası tercih edebilirsin.

Kaş kalemini yoğun sürmek

Çok koyu ve belirgin kaşlar keskin görünüm yaratır. Bu nedenle en sık yapılan makyaj hataları arasında bulunan bu hatayı yapmamalısın. Doğal görünümlü kaşlar elde etmek için yumuşak uçlu bir kaş kalemi kullanarak kısa, kesik çizgiler atmalısın.

Kuru cilt üzerine makyaj yapmak

Makyajın profesyonel olması için nemlendirilmiş cilde uygulanması gerekir. En büyük makyaj hatalarından biri kuru cilde makyaj uygulamaktır. Bu hata yüzün donuk ve yorgun görünmesine neden olur.

Yanlış aydınlatma yapmak

Doğal olmayan bir aydınlatma komik görünmene sebep olacaktır. Bunun için yüzünün şekline göre genel kontür ve aydınlatma şablonlarını deneyip uygun olanı seçmelisin.

Allık kullanımını abartmak

Bir makyajın olmazsa olmazı allık, doğru uygulanmadığında adeta palyaço gibi görünmeye neden olur.  Allıkları doğru renk ve miktarda kullanmak gerekir. Mor tonlarında allıklar yara veya leke varmış görüntüsüne neden olacaktır. Bol miktardaki bronz allık da aynı etkiyi yapacaktır. Allığı burnuna çok yakın uygulamamalı, elmacık kemiklerinizin üzerine uygulamalısın.

Kıyafetle aynı renk makyaj yapmak

Makyaj sanatçılarının en çok karşılaştığı makyaj hataları arasında kıyafetle aynı renk makyaj yapmak da var. Oysa en doğrusu canlı renklerdeki kıyafetler için nötr renklerde makyaj yapmak ve  metalik kıyafetlerde parlak kozmetiklerden uzak durmak.

Üşengeçler İçin 17 Pratik Makyaj Tüyosu

No Comments Yet

Comments are closed