Sabah duş almak, günlük rutin öncesi meditasyon; akşam duş almak ise uykuya hazırlanma rutinin bir parçası oluyor. Araştırmalara göre insanların yüzde 53’ü sabahları banyo yaparken yüzde 47’si geceleri yapıyor. Duş temizlik için olduğu kadar sağlık için de faydalı oluyor; fakat duş sırasında da zararlı alışkanlıklar ortaya çıkabiliyor. Hemen hemen her gün yaptığımız basit bir eylem olan duş almanın nesi yanlış olabilir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu yazımızda “aa evet ben de öyle yapıyorum” diyebileceğiniz duş alırken yapılan hatalar hakkında yazdık.

Aşırı sıcak suyla yıkanmak

En sık karşılaşılan cilt sorunları arasında bulunan cilt kuruluğu, özellikle kış aylarında daha çok ortaya çıkıyor. Bu durumun nedenlerinden biri de sıcak suyla yıkanmak. Sıcak su cilt kuruluğunu artırıyor. Vücudunun çok sıcak su ile temasından da olabildiğince kaçınmalısın. Örneğin, 0oC yerine 35oC ile duş alabilirsin. Üstelik çok sıcak suyla yıkanmak saçların yıpranıp dökülmesine neden oluyor. 40 derecenin üzerindeki su, saç derisinin tahriş olmasına ve saç dökülmesi sorunu olmasına neden olur.

Uzun süre duş almak

Duş alırken yapılan hatalar arasında en yaygın olan uzun süre duş almak. Uzun süre banyo yapmanın zararları yine cilt üzerine. 20-30 dakikalık duşların daha temiz olmayı sağladığına inanılsa da cilde zarar vermek dışında faydası olmuyor. Uzun süre duşta kalmak ciltte kaşıntı, kızarıklık sorunlarının oluşmasına neden oluyor. En ideal duş süresi 10 dakika.

Sıklıkla duş jeli kullanmak

Renkleri, kokuları ve yarattığı temizlik hissi sayesinde çoğu insanın sabun yerine tercih ettiği duş jeli, Koku esanslarının yapısı nedeniyle alerji riskini artırabilen duş jeli, cildin pH dengesini bozan kimyasal maddeler içeriyor. Bu da cildin egzama, mantar gibi sorunlara meyili olmasına neden oluyor.

Eski ve ıslak lif kullanmak

Duş alırken yapılan hatalar arasında çok ıslak lif kullanmak da yer alıyor. Islak lif ya da süngerler bakteri ve küf oluşumuna neden olabildiği için lif veya süngerini dört haftada bir değiştirmelisin.

Çok fazla liflenmek

Peeling ve kese uygulamaları, cildi ölü derilerden arındırarak rahatlatsa da aşırı yapıldığında deride oluşan sürtünmeye bağlı iritasyon nedeniyle cilt kuruluğunda artış olur.

Cildi ve saçları çok fazla kurulamak

Banyo rutini sonrasında cildini de saçlarını da çok sert şekilde havlu ile kurulamamalısın. Islak saça havlu sarmak saçların kırılgan hale gelmesine neden olduğundan kendi halinde kurumaya bırakman gerekir. Duştan çıkmadan önce saçlarının suyunu akıtmak için çamaşır sıkar gibi sıkman da saçlarının yıpranmasına neden olur. Sert havlu cildini de çok fazla kurulamamalısın. Yumuşak bir havluyla yavaşça kurutup biraz nemli bırakmalısın. Banyodan sonra cilt tipine uygun nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmemelisin.

Öneri: Bir soğuk, bir sıcak suyun kullanıldığı kontrast duş yöntemini uygulamalısın. Bu uygulama sayesinde kan dolaşımını hızlandırır ve kaslarda biriken laktik asidin atılması hızlanır. Araştırmalara göre uzun süre temizlenmeyen duş başlıklarının üzerinde oluşan plaklar akciğer hastalıklarına neden olabiliyor.

Sevgiliyle Yılbaşında Tatil Yapılacak Yerler

No Comments Yet

Comments are closed