Ölmeden önce yapılacaklar listesinde senin için sevgiliyle veya eşinle dünyanın en romantik şehirleri arasında gezmek varsa ve tam fırsatı diyorsan ya da yalnızca merak ediyorsan seni yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz.

Dünyanın en romantik şehirleri

Paris/Fransa

Dünyanın en romantik şehirleri söz konusu olduğunda elbette listemizde aşk dendiğinde ilk akla gelen Paris’e de yer veriyoruz. Aşkın şehri Paris’te Seine Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler altında tekne turu yapabilir, Eyfel Kulesi’ni izleyebilir, Paris’in hoş kafelerinde romantik sohbetler edebilirsiniz.

Paris’teki görmeniz gereken yerler: Eyfel Kulesi, Lauvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Zafer Kemeri, Rodın Müzesi, Şanzelize caddesi, Versay Sarayı, Pompıdou Merkezi, Orsay Müzesi, Pantheon, Tuıleries Bahçeleri, Sainte Şapeli, Yeraltı Mezarları, Picasso Müzesi

Viyana/ Avusturya

Çiftlerin birbirine sıkıca tutunup dans ettiği Vals’in doğduğu yer Viyana, onunla el ele ve göz göze tarihi sokaklarda gezebileceğin bir şehir.

Viyana’da görmeniz gereken yerler: Hofburg İmparatorluk Sarayı, Aziz Stefan Katedrali, İspanyol Binicilik Okulu, Viyana Devlet Opera Salonu, Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri, Belvedere Sarayı, Karl Kilisesi, Avusturya Parlamento Binası, St. Peter Kilisesi

Budapeşte/ Macaristan

Köklü bir tarihi olan, Orta Avrupa’nın çekici güzelliğe sahip şehri Budapeşte, aşıklara romantik anlar vaat ediyor.

Roma/ İtalya

İtalya’nın yedi tepeli aşk şehri Roma da dünyanın en romantik şehirleri arasında bulunuyor. Roma’da aşk dolu günler yaşamak istiyorsanız Roma’yı bahar aylarında ziyaret etmeli ve  Aşk Çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Venedik/İtalya

Aşk ve romantizm söz konusu olduğunda akla gelen şehirlerden biri de Venedik. Uzun burunlu gondollarla baş başa romantik kanal turu için Venedik’i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Prag/ Çek Cumhuriyeti

Tarihi dokusu ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla masal gibi büyüleyici bir şehir olan Prag da dünyanın en romantik şehirleri arasında bulunuyor. Orta Avrupa’nın en romantik şehirleri arasında bulunan Prag’da masal gibi birkaç gün geçirmenizi öneririz.

Ljublajana/ Slovenya

Slovenya’nın en ünlü ve turistik şehri Ljubljana, Pembe Kilisesi ve içinden geçen nehriyle büyülüyor. Ljubljana isminin anlamı ne bilmek ister misin: Sevilen…

Ljubljana’da gezilecek yerler: Triple Bridge, Preseren Meydanı, Vurnik House, Ljubljana Kalesi, Butcher’s Bridge, Dragon Bridge, Central Market, Trubarjeva, Restaurant Strelec

Brugge/ Belçika

Şirin taş evleri, evlerin önünden geçen nehri ile masalsı görünüme sahip olan şehir, “Kuzeyin Venedik’i” olarak anılıyor. Eşsiz bir mimariye sahip olan şehirde ünlü Belçika çikolatalarını tadıp mutluluğunuzu katlayabilirsiniz.

Brugge’de görmeniz gereken yerler: Belfort/Belfry Tower, Kutsal Kan Kilisesi, Kanal turu, St. Jans Hospital, Minnewater Park

Amsterdam/ Hollanda

Sevgilimle hem romantik hem de eğlenceli ve hareketli bir tatil yapmak istiyorum diyorsan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ı tercih edebilirsin.  Hem tarihi yerleri gezebilir hem de gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

Amsterdam’da görmeniz gereken yerler: Bloemenmarkt, Pluk Cafe, Groenburgwal, Damrak, Vondelpark, Yedi Köprülü Reguliersgracht, Jordaan, Prinsengracht

Lizbon/ Portekiz

Dünyanın en romantik şehirleri arasında Portekiz’den de bir şehir var: Lizbon.Nehirleri, tepeleri, sarı tramvayları ve Arnavut kaldırımlı yollarıyla Lizbon, aşk şiirleri bile yazdırabilecek kadar etkileyici bir şehir.

Lizbon’da görmeniz gereken yerler: Rossio Meydanı (Praça de Rossio), San Jorge Kalesi (Castelo de San Jorge), 28 nolu Tramvay ve Alfama, Lizbon Katedrali, Belem, Cristo Rei, Botanik Bahçesi (Jardim Botanico)

Kyoto/ Japonya

Güneşin doğduğu ülke Japonya’nın kalbi olan Kyoto, kağıt fenerler ile süslenmiş dar sokakları, Japonya’nın ünlü sakura ağaçları ile bezenmiş nehir yolları, kanaviçe gibi işlenmiş bahçeleri, görkemli Budist tapınakları ve geleneksel çay evleriyle tam bir aşk şehri.

Kyoto’da görmeniz gereken yerler: Nijo Sarayları, Fushimi – Inari Taisha Tapınağı, Kinkaku-ji Köşkü (Altın Köşk), Kiyomizu Dera Tapınağı, Sanjūsangen-dō (Rengyoin) Tapınağı, Kyoto İmparatorluk Sarayı, Nishi Honganji Tapınağı, Higashiyama Bölgesi, Fushimi Sake Bölgesi, Kyoto Ulusal Müzesi, Katsura İmparatorluk Sarayı ve Bahçeleri, Kibune ve Kurama Köyleri

İstanbul/ Türkiye

Dünyanın en romantik şehirleri listesinde İstanbul’un olmaması mümkün değil. Tarihi dokusuyla insanı büyüleyen İstanbul, sayısız kitap ve şiire konu olmuştur. Tarihi dokusu ve güzellikleriyle her duyguyu ve güzelliği bir arada yaşayabilirsiniz.

İstanbul’da görmeniz gereken yerler: Ortaköy, Adalar, Yıldız Parkı, Tarabya, Pierre Loti Tepesi, Samatya, Çamlıca Tepesi, Beykoz, Emirgan Korusu, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Otağtepe, Gülhane Parkı, Soğuk Çeşme Sokağı, Miniatürk, Rumeli Hisarı, İstiklal Caddesi, Vialand

Şu yazımızı okuman seyahatlerinizde işine yarayabilir: Hayranlık Uyandıran 10 Evlilik Teklifi