Sevgilinle veya eşinle tartışmadan ilişki kurabiliyorsan doğru iletişim kurmanın yolları hakkında master yapabilirsin. Birbirinizi çok sevmenize karşın aynı frekansı yakalayamıyorsan telaşa kapılma ve doğru iletişim kurmanın yolları hakkındaki bu yazımızı incele.

Açık ve net ol

Onun sana göre yanlış olan davranışını dile getirmeyip içine atar ve başka bir tartışmada öne sürersen ilişkin için faydalı olabilecek tartışmaların çözülemeyen sorunlar haline gelmesine neden olabilirsin. Bu nedenle doğru iletişim kurmanın yolları arasında en çok dikkat etmen gereken nokta neyi anlayıp neyi anlamadığını açık şekilde ifade edebilmendir. Elbette açık olurken kullanacağın kelimeleri özenle seçmelisin.

Dikkatlice dinle

Konuşurken dikkatini ona vermiyorsan onun ne demek istediğini anlayamazsın. Bu durumda birlikte çözüm bulmak mümkün olmaz. Sevgilin ya da eşin seninle konuşmak istediğinde meşgul olduğun diğer işlere ara verip onu dikkatlice dinlemelisin. Bu ona gösterdiğin saygıyı yansıtır ki saygı ilişkilerin olmazsa olmazıdır.

Sakince konuş

Tartışma sırasında senin bağırarak konuşman onun da bağırmasına neden olur ve tartışma giderek büyür. Bu nedenle kendini ifade ederken sesini ayarlamalısın.

Empati yap

Empati yapmak ikili ilişkilerin olmazsa olmazlarından biridir. Kendini onun yerine koyarak ben olsam nasıl tepki verirdim diyerek olaylara farklı bakış açısıyla yaklaşabilirsin. Bu sayede onu anlaman kolaylaşacaktır.

Öfkeyi uzaklaştır

Tartışma sırasında sinirle söyleyeceğin şeyler geri dönüşü olmayan bir kırgınlığa yol açabilir. Sinirlendiğini hissettiğinde veya o sırada birbirinizi anlamaktan uzak olduğunuzu fark ettiğinde yürüyüşe çık, müzik dinle veya sevdiğin herhangi bir şeyle ilgilen.

Topluluk içinde tartışma

Topluluk içinde ilişkin hakkında konuşman onun da kendisini savunmak için konuşma ihtiyacı hissetmesine yol açar. Kalabalık ortamda tartışmak yerine evde başbaşa olduğunuzda sorunlarınızı konuşun.

Farklı iletişim yöntemlerini dene

Ona anlatmak istediğin şeyleri konuşarak anlatma zorluk çekiyorsan benzetmeler ve resim kullanabilir, bir kâğıda yazabilirsin.

İletişimde en çok yapılan hatalara dikkat

İlişkide en çok yapılan hatalar önceki tartışmaları öne sürmek, tehdit etmek, emir vermek, yargılamak, alay etmek, suçlamak, eleştiride bulunup öğüt vermeye çalışmak ve isim takmaktır. Bir anlık sinirle onu kırmamak için bütün bunlara dikkat etmelisin.

İlişkini sağlıklı yürütmek için  İlişkiye Zarar Veren 5 Davranış  başlıklı yazımızı da okumanı öneririz.

No Comments Yet

Comments are closed