Kadın ve erkek sembolleri hayatın her alanında sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki, cinsiyet sembollerinin anlamı nedir, yuvarlak altında artı işareti neyi simgeler, ok sembolleri ne ifade eder? Bu soruların yanıtını sen de merak ediyorsan blog yazımızın devamını okumalısın.

Cinsiyet sembolleri nereden gelmiştir?

Cinsiyet sembollerinin geçmişi Antik Roma’ya kadar uzanıyor. Cinsiyetleri sembolize eden astrolojik simgeler, cinsiyet sembolleri olarak kullanılıyor. Orta Çağ’da yaşamlarını sürdürmüş olan astrologlar, araştırma notlarını gezegenleri bazı semboller kaydederek tutuyorlardı. Ucunda ok bulunan savaş gezegeni olarak bilinen Mars simgesi erkeği, ucunda artı bulunan Venüs simgesi de kadını temsil ediyor. Kadın sembolündeki yuvarlak hem bir kadının rahmini, hem de evrenin doğasını anımsatıyor.

Cinsiyet sembollerinin anlamı

İçiçe geçmiş bir kadın ve bir erkek figürü, kadın ve erkek arasındaki farklarla çeşitliliğin göz ardı edilmediğini sembolize ediyor. Bir başka ifadeyle heteroseksüel bilinci simgeliyor. İç içe geçmiş iki erkek simgesi 1970’lerden bu yana eşcinsel erkekleri sembolize ediyor. Lezbiyenlik için de kullanılan iç içe geçmiş iki kadın simgesi feministliğin sembolü olarak kabul ediliyor.

Cinsiyet sembollerinin anlamı elbette cinsiyet değiştirenler için de geçerli. Cinsiyet değiştiren kişiler ok ve artı işaretlerini aynı halkada buluşturarak yeni bir sembol yaratmıştır. cinsiyet değiştiren kişilerin sembolü Merkür ‘ün astrolojik simgesi. Yunan mitolojisinde Hermes (Roma mitolojisindeki Merkür’ün karşılığı) ve Afrodit, hem erkek hem kadın organlarına sahip olan Hermafroditus adını verdikleri bir çocuk sahibi olurlar. Hermafrodit terimi de buradan geliyor. Üstteki hilâl erkeği, alttaki artı işareti kadını, halka ise her iki yanında birbirini dengeleyen birer cinsiyetin bulunduğu bireyi temsil ediyor.

International Foundation of Gender Education (Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eğitimi Vakfı) logosu da cinsiyet değiştirenlerin sembollerinden biri cinsiyet değiştirme ve karşı cinsin giysilerini giyme konularına eğilen bir eğitim ve yardım kuruluşu olan IFGE’nin cinsiyet simgelerinden esinlenerek tasarlanan logosu, lavanta rengini pembe üçgeni bir halkada birleştirerek tüm cinsiyetlerin bir arada bulunuşunu simgeliyor. Bu logo tescilli; fakat cinsiyet değiştirenler veya cinsel farklılıkları destekleyen bireyler tarafından ticari amaçlar taşımamak koşuluyla kullanılabiliyor.

Cinsel yönelimleri tanıma rehberi

No Comments Yet

Comments are closed