Sağlıklı bir cilt için derinlemesine temizlik yapmalısın. Cilt temizliğinde püf noktası doğru ürünler kullanmak. Bir ürün cilt tipine uygun olmadığında o üründen beklediğin verimi alamazsın. Cilt tipine göre cilt temizliği konusunda ipuçlarına ihtiyacın varsa yazımızın devamını mutlaka okumalısın.

Karma cilt

Bakımı en hassas olan cilt tipi, yağ ve nem oranının dengesizliği nedeniyle hem kuru cildin hem yağlı cildin özelliğini taşıyan karma cilttir. Karma ciltte yüzde T şeklinde bir yağlanma olur ve yağlı bölgelerde siyah nokta oluşur. T bölgesi yağlı, yanak bölgesi kuru olanlardan  karma cilt tipine sahipsin demektir. Karma cilt tipine sahipsen süt tipi temizleyiciler, düşük alkollü tonikler, nemlendirici ve göz çevresi için krem kullanarak yağ ve nem dengesini korumaya çalışmalısın.

Kuru cilt

Cildin kuru olmasının sebebi nemsiz kalmasıdır ki bu cilt türü yıpranmaya, yaşlanmaya meyillidir. Cilt tipine göre cilt temizliği kuru cilt tipi söz konusu olduğunda süt tipi temizleyici, alkolsüz tonik, yağ içerikli nemlendirici, besleyici gece kremi ve göz çevresi kremi kullanarak günlük bakım yapmalısın.

Yağlı cilt

Sivilce ve siyah noktaların çok sık görüldüğü yağlı cilt, çok dikkatli bir günlük temizlik programı uygulamayı gerektiriyor. Yağlı cilt tipine sahipsen  jel tipi temizleyici, alkollü tonik, su içerikli nemlendirici, sarkmayı önlemek için temizleyici ve sıkışlaştırıcı maskeler kullanmalısın. Yağlı cildin için Ph düzenlemeye yönelik doğal maske hazırlamak için limon suyu, süt ve bal kullanabilirsin.

Hassas cilt

Hassas ciltler, diğer cilt türlerine göre kimyasal maddelere karşı daha duyarlı olduğundan sıradan kozmetik ürünlere tepki gösterebilir. Dolayısıyla cilt tipine göre cilt temizliği hassas ciltler için çok daha fazla önem taşır. Deri reaksiyonları görülen, kolayca kızarma eğilimi olan bu cilt tipi, güneşe, sıcağa ve soğuğa karşı çok daha duyarlı olduğundan bu cilde sahipsen yılın her mevsimi yüksek korumalı güneş kremleri kullanmayı ihmal etmemelisin. Süt tipi temizleyici, kesinlikle alkolsüz tonik, alerji giderici kremler ve su içerikli hafif nemlendiriciler kullanabilirsin. Bebekler için üretilen sabunlar kullanmanı öneririz.

Kusursuz Cilt İçin Yapılması Gerekenler

No Comments Yet

Comments are closed