Aşk insanın hayata pozitif bakmasını sağlayan, ayaklarımızı yerden kesilmiş hissettiren yoğun bir duygu. Varlığıyla bu kadar büyük bir etki yaratan aşk yokluğuyla da üzücü ve yıkıcı olabiliyor. İlişki için elinden geleni yaptığı halde sorunlar düzelmediğinde ayrılığı yaşayanlar terkedilmenin acısından kurtulmak için ne yapılır, aşk açısından kurtulmak için dua var mı, takıntılı aşk acısından kurtulmak nasıl mümkün müdür sorularına cevap arıyor. Sen de aşk acısından bir türlü kurtulamıyorum diyorsan ayrılık acısından kurtulmak için öneriler verdiğimiz yazımızın devamını okumalısın.

1. Ayrılığı kabullen

Ayrılık acısından kurtulmak için ilk yapman gereken ayrılığı kabullenmektir. “Beni hiç sevmemiş miydi”, benden nasıl böyle vazgeçer”, diye sorgulaman elbette normal; fakat bunun sana faydası olmayacaktır. Nazım Hikmet’in de dediği gibi “Gitmek sadece bir eylemdir. Unutmak ise kocaman bir devrim.” Bu durumda sen de bir devrimci olmalısın.

2. Bir süre baş başa kal

Kendinle baş başa kalman belki küçük seyahatlere çıkman seni iyileştirebilir. Bu dönemde hobilerinle ilgilenebilir, hem zihnini dağıtmak hem de sağlıklı yaşamak için spor yapabilir, gönüllülük faaliyetlerine katılabilir, becerilerini geliştirebilirsin. Yeni uğraşlar edinmek bu süreçte sana iyi gelecektir.

3. Eski hatıraları görüş açından kaldır

İlişkine ait hatıralar gözünün önünde olduğu sürece ayrılık acısından kurtulmak mümkün olmayacaktır. Atmak zor geliyorsa en azından görmeyeceğin bir yere kaldırabilirsin.

4. Duygularını yaz

Duygularını ona hiç göndermeyeceğin mektuplara yazabilir, ayrılık acısını şiire, öyküye, sanata dönüştürebilirsin. Böylece acından beslenebilirsin.

5. Eski dostlarınla buluş

Arkadaşlık ilişkilerinde yapılan en önemli yanlışlardan biri arkadaşları sevgili uğruna harcamaktır. Sen de bu hatayı yapmadıysan eski arkadaşlarınla buluşmalısın.  Onlarla bir araya gelmek, sosyalleşmek ve dertleşmek sana iyi gelecektir.

6. “Stalkerlık” yapmaktan vazgeç

Onun profilini kurcalamak, fotoğraflarını, attığı tweetleri saplantılı biçimde takip etmek yerine onu arkadaşlıktan çıkarmak, takip etmemek, hatta engellemek ayrılık acısından kurtulmak için daha yerinde davranış olacaktır. Aksi halde unutma süreci giderek uzayacaktır.

7. İlişkinin kötü yönlerini düşün

Her ilişkinin güzel ve kötü yanları vardır. Sürekli geçirdiğiniz güzel günleri, muhteşem anılarınızı düşünmek sana zarar verir. Bu nedenle onun kusurlarını, olumsuz yönlerini, hoşuna gitmeyen davranışlarını düşünmen unutma sürecini hızlandırabilmen için gereklidir.

8. “Çivi çiviyi söker” mantığından uzaklaş

Ayrılık acısı çektiğinde çevrendekilerin ilk teselli yöntemi olarak sunduğu şey başka biriyle yeni ilişkiye başlayabilmek için bir adım atman olacaktır. Oysa yeni bir ciddi ilişkiye başlamak sana zarar verir. Üstelik karşı tarafa da hakısızlık olur.

No Comments Yet

Comments are closed