Oksitosin, dopamin, seratonin, endorfin, adrenalin… Bu hormonlar, aşkın etkilerinin yalnızca psikolojik olmadığını gösteriyor. Heyecan hissi, çarpıntı, anlamsız bir huzursuzluk hali aşk belirtileri arasında sayılıyor. Bu belirliler sağlığa önemli katkı sağlıyor. İşte, aşkın sağlığa etkileri.

Tansiyona dengeliyor

Aşkın sağlık için hayati önem taşıyan etkilerinden biri tansiyona olan etkisi. Yapılan bilimsel çalışmalara göre sıcak bir kucaklaşmadan sonra sevgi sözcükleriyle geçen konuşma oksitosin hormonu salgılanmasını sağlıyor. Bu sayede tansiyon dengeleniyor. Tansiyonun dengelenmesi de stresin azalması ve uykunun düzene girmesi anlamına geliyor.

Kolesterol düşüyor

Aşk stres hormonlarını düşürücü etki yapıyor. Stresin azalmasıyla birlikte kolesterol seviyeleri düşüyor. Doğru beslenme alışkanlıklarıyla da destek verildiğinde çiftler mutlu ve sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürebiliyor.

Kalp krizi riski düşüyor

Aşk iksiri olarak da tanımlanan oksitosin, dopamin, seratonin, endorfin ve adrenalin hormonları en belirgin etkisini kalp üzerinde gösteriyor. Yapılan araştırmalar aşkın uzun vadede kalp krizi riskini azalttığını gösteriyor. Aşkın sağlığa etkileri söz konusu olduğunda en kritik etki olarak ifade edebileceğimiz bu durum stres hormonu kortizolün azalmasıyla şeker ve kolesterol döngüsünde düzelme sayesinde mümkün oluyor. Aşkın istemeyerek son bulması da kalp krizini taklit eden bir hastalığa yol açıyor. Hatta araştırmalara göre ilk ay içerisinde kalp krizi riskinde ortalama 2-5 kat artış oluyor.

Ömür uzuyor

Yapılan araştırmalara göre mutlu çiftler yalnız yaşayan çiftlere göre daha uzun yaşıyor. Tek başına yaşayan erkekler ortalama 6-7 yıl, kadınlar ise 2 yıl daha fazla yaşıyor.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Bağışıklığın güçlenmesini sağlayan yalnızca C vitamini gibi vitamin ve mineralleri almak değil. Aşk sayesinde devreye giren hormonlar da bağışıklığı güçlendiriyor. Mutlu bir cinsel yaşam da dahil olduğunda bağışıklık güçleniyor.

Aşkın 8 belirtisi

No Comments Yet

Comments are closed