Aşk, her zaman bilim insanlarının da ilgisini çeken, çeşitli şekillerde tanımlamalar yapılmaya çalışılan bir duygu olmuştur. Oysa aşk kalıplara sığmaz. Bir erkek için aşk güzel bir kız için heyecan duymak kızlar içinse şefkatli, merhametli, güvenilir bir erkeğe bağlanmak olabilir. Elbette herkes için bu durum farklıdır. Âşık olma belirtileri ise herkes için aynıdır. Ona karşı hissettiklerinin ne olduğundan emin değil misin? Kafanda cevap bulmayı umduğun sorular mı var? Öyleyse yazımızın devamını okumalısın. Bu yazıdaki âşık olma belirtileri bakalım senin için de geçerli mi?

1. Kalp atışlarında hızlanma

Aşık olmanın fiziksel belirtileri arasında bulunan kalp atışlarında hızlanma, adrenalin üretimi olduğunun göstergesi. Onu görünce kalp atışların hızlanıyorsa vücudun alarm veriyor demektir.

2. Avuç içlerinde terleme

Vücudun adrenalin üretiminin tavan yaptığının temel belirtilerinden biri de avuç içlerindeki terlemedir. Tabi bu durum ele ele tutuşmak istediğinde pek de iyi olmaz.

3. Ses değişimi

Araştırmalara göre aşık olduğu kişiyle konuşan erkek sesini alçaltırken kadınlar yüksek sesle konuşuyor.

4. Göz bebeklerinde büyüme

Seksi bakış olarak nitelendirilen fotoğraflardaki kişilerin geniş olduğuna dikkat etmiş miydin? Cevabın hayır ise tekrar incelemelisin. Çünkü göz bebeklerinde büyüme avuçların terlemesine neden olan adrenalinin başka bir göstergesi.

5. Öföri

Aşık olduğumuzda beynimiz fazladan dopamin salgılar. Bu durum öföri ile yani aşırı neşeli olma haliyle sonuçlanır. Dalgın kişilere “Aşık mısın leyla mı oldun” denilmesinin nedeni de budur.

6. Taklit etme

Aşık olma belirtileri arasında en ilginç sayılabilecek olan istemsizce taklit etmektir. Farkında olmadan aşık olduğumuz kişinin davranışlarını taklit etme eğiliminde oluruz. Örneğin karşındaki sohbet ederken bacak bacak üstüne attığında sen de bacak bacak üstüne atıp oturuyorsan “aşık oldum” diyebilirsin.

7. Yüzün kızarması

Yüzde kızarması yalnızca utanç nedeniyle olmaz. Cinsel uyarılma da yüzün kızarmasına neden olur. Utanç ve cinsel uyarılma durumu aşk söz konusu olduğunda bolca gerçekleşir.

8. Karın ağrısı

Aşık olduğumuzda vücudun fazla adrenalin salgılamasının göstergelerinden biri de karın ağrısı. Adrenalin üretimi tavan yaptığında kan vücudun karın bölgesinden çekilir ve kaslara pompalanır. Bu durumda da karın ağrısı oluşur.

No Comments Yet

Comments are closed