Aşkı ifade eden semboller, geçmişten günümüze kadar sevgimizi anlatmanın en iyi yolları olmuştur. Peki, bu semboller hangileri? Aşkı ifade eden semboller hakkındaki bu yazımızı okuyarak ona bu sembollerin bulunduğu bir hediye vermeye ne dersin.

Gül

Kokusu ile bülbülü coşturup şakıtan gül aşkı ifade eden semboller arasında en bilinen semboldür. Astrolojide Venüs’ün ve aşkın simgesi olarak kabul edilen gülün her zaman aşkı ifade etmede kullanılacağı çok açık. Öyle ki sevgiliye ne hediye alınır Sevgiliye Alınabilecek En Güzel Hediyeler arasında akla gelen ilk şey kırmızı gül oluyor.

Yumurta

Yumurtanın anlamı filozoflar için üretkenlik anlamını taşıyor. Yumurta, Yahudilerde, Hıristiyanlarda da aynı anlamı taşıyor.

 Ejderha

Çin mitolojisinde bulunan bir efsanevi yaratık olan ejderha üretkenliğin bir simgesi. Öyle ki Çinliler kendilerini “ejderhanın torunları olarak ifade ediyor.

Elma

Havva’nın Adem’i baştan çıkartmasının nedeni olarak görülen elma, aşkı ifade eden semboller arasında bulunuyor. Türkiye’de yaşayan kürtler, sevgililer gününde aşklarını pekiştirmek için veya  dargınken barışmak için sevgililerine karanfille kaplanmış elma hediye ediyor.

Pırlanta yüzük

Hayatlarını birleştirmeye karar veren çiftler için pırlanta yüzük, sonsuz sevginin simgesi oluyor. Bu gelenek çok uzun yıllardır sürdürülüyor.

Ay

Aşk ve üretkenlik sembolleri arasında ay da bulunuyor. Gece tanrıçası Sirona’nın simgesi olan ay, üretkenliği sembolize ediyor.

Yılan

Yılanların temsil ettiği pek çok anlam vardır. En önemlisi erkek cinsel organına benzerliği ve hareketliği nedeniyle cinsellikle ilişkilendirilmesidir.

Salatalık

Antik çağda dik duran şeyler, tanrıların cinsel organını simgeliyordu. Psikanalizin atası olarak anılan Avusturyalı bilim insanı Freud için dik duran her şey özellikle de rüyalarda erkeklerin cinsel organını simgeliyor. Salatalık kokusuyla cinsel arzu uyandırıyor.

Dudaklar

Kırmızı boyalı dudakların erkeklerin kadınlarda seksi bulduğu özellikler arasında bulunması boşuna değil. Kırmızı dudaklar kadınların cinselliğe hazır olduklarını sembolize ediyor. Afrika kıtasının kültürü en zengin ülkelerinden biri olan Etiyopya’da kadınlar güzellik ve saygı sembolü olarak dudaklarını genişletiyor.

Kurbağa

Mitolojide kurbağa doğurganlık anlamına geliyor. Eskiden kurbağa gören kişinin ikizleri olacağı, kurbağa gördüğünü söyleyen kadının cinsel ilişkiye girmek istediği anlaşılırmış.

No Comments Yet

Comments are closed