Eksikliği kadınları hem fizyolojik hem de psikolojik olarak olumsuz etkileyen oksitosin hormonu, erkeklerde de fiziksel ve psikolojik etkileri tetikliyor. Arzulandıkça, sevdikçe ve dokundukça arttığı için sevgi hormonu ve aşk hormonu adı altında yorumlanan bu hormon, aşk bağımlılık yapar dedirtiyor. Peki, oksitosin hormonu nedir, ne işe yarar? Seks yaşamını etkileyen bu hormon hakkındaki tüm detaylar bu yazıda.

Kadınlık hormonu ya da doğum hormonu olarak da bilinen; fakat  erkeklerde de kadınlardaki kadar etkili olmasa da önemli etkileri olan bu hormon, hipotalamus tarafından üretilip hipofiz bezi yoluyla salgılanıyor. Oksitosin reseptörleri vücut genelindeki hücrelerin üzerinde bulunuyor ve seviyesi hem stresli hem de sosyal açıdan bağlayıcı deneyimler sırasında yükseliyor. Aşk, sevgi, sadakat, bağlılık ve mutluluk gibi duyguların temel kaynağı olarak bilinen bu hormon, cinsel ilişkiden haz almada, döllenmede, annelik içgüdüsünün oluşumunda, doğumda ve emzirmede başrolü üstleniyor. Güven oluşturmada çok önemli bir beyin bileşeni olan oksitosin hormonu, basit bir vücut temasıyla salgılanabiliyor. Bazı yiyecekler oksitosin hormonu salınımını tetikliyor. Oksitosin hormonu içeren yiyecekler arasında elma, zencefil, erik, buğday, domates, bezelye, sarımsak, güvey otu, yumurta, muz ve biberler gibi fitoöstrojen içeren yiyecekler, omega-3 içeren gıdalar bulunuyor.

Oksitosin hormonu ne işe yarar?

Oksitosin hormonu nedir sorusu kadar oksitosin hormonu nedir, ne işe yarar sorusunun cevabını da bilmen seks hayatın için önem taşıyor. Merkezi sinir sisteminde nörotransmitter denilen kimyasal haberci olarak görev yapan bu hormon,  pozitif duyguların artışını sağladığı gibi kişilerin ağrı eşiğini yükseltiyor. Öyle ki oksitosin hormonu yüksek olan kadınların doğum sancısına dayanıklılığı fazla oluyor. Doğum başladığında rahimdeki kasılmaları düzenleyen ve bebeği itmeyi kolaylaştıran hormon, emzirme esnasında da işlevinin büyük olduğunu ortaya koyuyor ve sütün, kanallardan geçerek meme ucuna gelmesini sağlıyor. İltihap önleyici olması nedeniyle yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan hormon, erkeklerin de üremesine yardımcı oluyor.

Oksitosin hormonu nasıl arttırılıyor?

Eksikliği durumunda kaygı, depresyon, gerginlik, stres, migren atakları, huysuzluk gibi olumsuzlukları yaratan hormon, dış etkilere bağlı olarak azalacağı gibi dış etkilere bağlı olarak artırılabiliyor. Oksitosin hormonunu artırmak, çiftlerin birbirleriyle uyum içinde olması ve sarılması gibi eylemleriyle mümkün oluyor.  Cinsel ilişki sırasında meme ucunun uyarılması bu hormonu artırıyor. İnsanlarla iletişim kurmak, küçük hediyelerle mutlu etmek için çabalamak hatta yalnızca bir arkadaşla sohbet edip paylaşımda bulunmak bile oksitosin seviyesini artırabiliyor. Eğlenceli sosyal aktivitelerde bulunmak, fiziksel aktivitelerde bulunmak, nefes egzersizleri yapmak, masaj yaptırmak, evcil hayvan beslemek oksitosin seviyesini artırıyor. Yapılan araştırmalara göre evli kadınlar, eşlerini düşündüklerinde hızla oksitosin salgılıyorlar. Oksitosin eksikliği durumunda oksitosin ilaç ile artırılabiliyor. Oksitosin ilaçları; sprey, tablet ve ampul formunda oluyor. Doğum sancısını başlatmak doğuma yardımcı olmak, gebeliği sonlandırmak, kürtaj işleminin sonrasındaki kanamayı durdurmak ya da tedavi etmek için oksitosin ampul tercih ediliyor ve ilaç damardan enjekte ediliyor. Oksitosin sprey, psikolojik rahatsızlıkları olanlarda kullanılıyor. Oksitosin tablet, oksitosin hormonu nedir, ne işe yarar sorusunun bebek üzerindeki cevabını görebilmek için kulanılıyor.

Oksitosin seks yaşamını nasıl etkiliyor?

Oksitosin, erkeklerin ereksiyonlarını sürdürmesini sağlıyor. Dokunma ve orgazm oksitosin içeren bir beyin kimyasalları yakınlık ve bağlılık hissi oluşturuyor. Bu hormonun dopamin ve norepinefrin ile birlikte, uzun dönem ilişkilerde çok önemli rolü olduğu savunuluyor. Araştırmalar, orgazm olan kadınların da erkeklerin de oksitosin seviyelerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu hormon vücutta yaklaşık üç dakika kalsa da etkileri üç saat sürebiliyor. Dolayısıyla oksitosin hormonu nedir, ne işe yarar sorusunun cevabını hissetmek istiyorsan sabah seks yaparak çok güzel bir güne hazırlanabilirsin.

Afrodizyak Etkisi Yaratarak Aşkı Alevlendiren 5 Şey

No Comments Yet

Comments are closed