İlk buluşma için en şık kıyafetlerini giyindin, saçların da oldukça sağlıklı görünüyor; fakat ağız kokusu sorunu mu yaşıyorsun. Görünümündeki mükemmelliği ağız kokusuyla mahvetmek istemiyorsan bu sorunu gidermenin doğal yollarına başvurabilirsin. İşte, ağız kokusunu gideren doğal yöntemler.

Bolca su içmek

Su, tükürük salgısını artırır ve ağız kuruluğunu önleyerek ağız içindeki bakterileri minimuma indirir. Ağız kokusunu önlemek için günde en az 8-10 bardak su içmeni öneririz. Suyuna çubuk tarçın katarak ağız kokusunu önleyebilirsin.

Dili de fırçalamak ve diş ipi kullanmak

Ağız kokusunu gidermenin elbette en etkili yolu dişleri düzenli olarak günde en az üç defa üç dakikalık süreyle fırçalamaktır; fakat dili fırçalamadığında bu yeterli gelmeyecektir.  Dil fırçalamak, dilin arka tarafındaki koku yapan bakterilerin yok olmasını sağlar. Diş aralarında kalan gıda kalıntıları da koku yapabileceğinden diş ipi kullanmaya özen göstermelisiniz.

Aç kalmamaya özen göstermek

Açlık durumunda tükürük dengesi düşerek ağız kuruluğu oluşur ve ağız kokusu oluşur. Bu nedenle aç kalmamaya özen göstermelisin. Yediklerini de iyice çiğnemen gerekir. Çiğneme uzun olduğunda tükürük salgısı artar ve ağızda yemek artığı kalma ihtimali ortadan kalkar.

Probiyotikli gıdalar tüketmek

Probiyotikler, bakterilerin çoğalmasını ve aşırı asidin oluşmasını engelliyor ve ağız kokusunun doğal çözümü oluyor. Probiyotik tablet ve tozlar için para harcamak yerine en doğal şekilde yoğurt tüketmelisin.

Sakız çiğnemek

Ağız kokusunu hızlı şekilde yok etmek için şekersiz sakız çiğneyebilirsin. Çünkü sakız, ağız kuruluğunu önlüyor ve yemek artıklarını temizliyor.

Karanfil çiğnemek

Ağız kokusunu gideren doğal yöntemler arasında en etkili olanlardan biri de karanfil çiğnemek. Bir çay bardağına 5 damla karanfil yağı damlatarak 5 dakika gargara yapabilirsin. Bu sayede karanfil ile ağız kokusunu önleyebildiğin gibi ağız içi enfeksiyonlara, diş çürüklerine de engel olursun.

Limon suyu ile gargara yapmak

Diş ipinin ve diş fırçalamanın yetersiz olduğu durumlarda gargara yapmak ağız kokusunu önlemek için etkili bir yol. Gargarayı limon su ile yapabilirsin. Gargara yapamıyorum diyorsan da limon suyunu içme suyuna katarak içebilirsin. Limon suyu tükürükteki pH seviyesini dengeleyerek kötü kokuya engel olur.

Nane çiğnemek

Ağız kokusunu gideren doğal yöntemler arasında nane çiğnemek de oldukça etkili. Antibakteriyel ve antienflamatuvar özellikleri sayesinde ağız temizliğinde etkisi olan naneyi çiğneyemiyorsan naneyi kaynatıp suyunu da içebilirsin.

Sirkeli su içmek

1 yemek kaşığı sirkeyi bir su bardağı su ile karıştırıp içerek ağız kokusuna engel olabilirsin. Asidik özellikteki sirke, midenin pH seviyesini dengeler, aşırı asit oluşumunu engeller.

 

No Comments Yet

Comments are closed