Aşkı yüzlerce şekilde ifade etmek mümkün. Kimi zaman sarılarak kimi zaman mutlu edecek bir hediyeyle… Bu yazımızda senin için aşkı ifade etme yolları arasında en güzellerini yazdık. İşte 6 farklı dilde sevgiyi anlatan 6 cümle ve derin anlamı.

Mein Herz Gehört Dir

“Aşıklar Köprüsü”yle aşka duyduğu saygıyı belli eden Almanya’da söz konusu aşk olunca duygularını ifade etmek hiç zor olmuyor. Arthur Schopenhauer ve Goethe gibi ünlü sanatçıların aşk hakkındaki eserleri düşünüldüğünde Almanların duygularını ifade etmede ne kadar iyi olduğu anlaşılıyor. Almanya’da aşkını ifade etme yolları arasında en iyisi bu cümle: “Mein Herz Gehört Dir” Cümle “kalbim sana ait” demek.

Qu’est-Ce Que Je Feraıs Sans Toı?

Fransızlar aşık oldukları kişiye “ben sensiz ne yaparım” anlamına gelen bu cümleyi söylediklerinde o kişiye ne kadar önem verdiklerini ve onsuz hayatı anlamsız bulduklarını anlatmaya çalışırlar.

Tıenes Los Ojos Más Bonıtos Del Mundo

Aşkı ifade etme yolları demişken İspanyolca bir cümle olmaması düşünülemezdi. Öyle ki İspanyolların dans, aşk ve romantizme düşkünlüklerini tüm dünya biliyor. Cümle, “sen dünyadaki en güzel gözlere sahipsin” anlamına geliyor. Gerçek aşkın gözlerde saklı olduğuna inanan İspanyollar hoşlandıkları kişiye aşkı ifade etme yolları arasında ilk olarak bu cümleyi söylüyorlar.

 Non Potrò Maı Smettere D’amartı

“Ye, sev ve dua et” felsefesini benimseyen İtalyanlar gerçek aşkı bulduklarında “ seni sevmekten asla vazgeçmeyeceğim” anlamına gelen bu cümleyi kullanıyorlar. Ölümsüz bir aşkı bulmanın dünyanın en zor şeyi olduğuna inanan İtalyanlar için bu sözün arkasında durmak büyük önem taşıyor.

Mamihlapinatapai

Arjantin ve Şili’de yaşayan Fuegian Yerlilerinin kullandığı bu kelime derin bir anlam taşıyor. Tercüme edilmesi zor bu kelime aşkı şöyle tanımlıyor: “İki kişinin de istediği ancak söylemeye çekindiği bir şeyi yapmayı birbirinizden umarak karşılıklı bakışmak”

Jesteś Moim Powietrzem 

Polonyalıların kullandığı dil Lehçe’de kullanılan bu cümle “sen benim nefesimsin” anlamına geliyor. Polonyalılar aşık oldukları kişileri yaşamak için en büyük nedenlerinden biri olarak görüyor. Bu nedenle aşkını ifade etme yolları arasında en etkilisinin bu cümle olduğuna inanıyor.

“Sana deliler gibi aşığım”, “Seninle yaşlanmak istiyorum” “Seninle tamamlandım” … Türkçenin geniş  kelime dağarcığını kullanarak pek çok romantik cümle kurabilir ve aşkınızı gösterebilirsin.

Aşkı ifade eden semboller nelerdir?

No Comments Yet

Comments are closed